Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Bakanı Mnuchin Verimli Ticaret Toplantıları Yapmayı Umuyor

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pekin’deki ABD-Çin ticaret toplantılarının verimli olmasını umut ettiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
ABD Hazine Bakanı Mnuchin Verimli Ticaret Toplantıları Yapmayı Umuyor
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada iki ülke de ihtilaflı bir anlaşmazlığın ortasında anlaşma yapmaya çalışırken bu hafta Çin’de verimli ticaret toplantıları yapmayı umduğunu söyledi.

Sonuçta, ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ithalatına ilişkin tarifelerin 1 Mart’a kadar anlaşmaya varılamaması durumunda yüzde 10’dan yüzde 25’e yükselmesi planlanıyordu. Bu da tüketici elektroniğinden tarıma kadar sektörlerde maliyetin ve sancıları yükselmesi anlamına geliyordu. İşte bu noktada, Mnuchin’in Pekin’deki otelinden ayrılırken ziyaret için ne umduğu yönündeki sorulara verdiği cevap iyimserliği artırdı çünkü Hazine Bakanı’nın cevabı; “verimli toplantılar” oldu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile birlikte Salı günü Çin’in başkentine giden Mnuchin’in “verimli toplantılar” yorumu haliyle dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin Verimli Ticaret Toplantıları Nitekim Donald Trump da Salı günü ticaret müzakereleriyle ilgili iyimser açıklamalarda bulunmuştu. 1 Mart tarihini uzatabileceklerini söyleyen Trump’ın uzlaşmacı tavrı, ticaret görüşmelerinde artık bir çözüme ulaşılacağı yönündeki beklentilerin yükselmesini sağladı. Uzmanlar da Trump’ın yorumlarını Çin’le anlaşma yapmak için daha fazla zaman tanımaya istekli olduğu şeklinde ifade etti.

Nihayetinde daha önce 1 Mart kesin son tarih olarak tanımlanırken Trump ilk kez gazetecilere bir ertelemenin mümkün olduğunu söyledi.

Trump 1 Mart Tarihini Erteleyebilir Bu noktada giderek artan sayıda ABD işletmesi ve milletvekilinin tarife artışında gecikme umutlarını dile getirdiği hatırlatıldı. Öte yandan, Trump’ın geçen hafta 1 Mart tarihinden önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le buluşmayı planlamadığını söylemesi de büyük yankı uyandırmıştı.

Ancak onun öncesinde Mnuchin, ticaret görüşmelerinin şimdiye dek çok verimli olduğunu açıklamış, ABD heyetiyle birlikte Mart’taki son tarihten önce anlaşma yapma niyetiyle Çin’e gideceğini söylemişti. Tüm bu gelişmeler ışığında, ABD ile Çin’in bir anlaşmaya varacağı konusundaki iyimserlik arttı. Tüm dünya Mnuchin ve Lighthizer’in, Perşembe ve Cuma günleri Xi Jinping’in baş ekonomi danışmanı Liu He ile görüşmelerinden çıkacak sonuca kilitlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu