Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Güney Kore Müzakereleri Trump’ın 5 Milyar Dolarlık Talebi Nedeniyle Sonlandırıldı

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Seul'un Washington'a ödeyeceği maliyet paylaşımıyla ilgili müzakerelerin sonlandığını duyurdu.
ABD-Güney Kore Müzakereleri Trump’ın 5 Milyar Dolarlık Talebi Nedeniyle Sonlandırıldı
Yorum

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Güney Kore yetkililerin ABD ordusuna ev sahipliği yapmak için Seul’un ödemesi gereken maliyet yükünü kararlaştırmayı hedefleyen müzakereleri bugün sona erdirdiklerini açıkladı.

Yetkililer Pazartesi günü, Güney Kore’nin önümüzdeki yıl ABD askerlerinin ülkeye yerleştirilme maliyetine katkıda bulunmak için 4 milyar dolarlık farklı kapatma amacıyla iki günlük müzakerelere devam etmişlerdi.

Ne var ki Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, bugün müzakereleri sonlandırdıklarını açıkladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Müzakere Sonlandırdı “Konumumuz, bunun son 28 yıldır ABD ve Güney Kore tarafından hemfikir olunan karşılıklı olarak kabul edilebilir Special Measures Agreement (maliyet paylaşım anlaşmasının resmi adı) çerçevesi dahilinde olması gerektiğidir. ABD, savunma harcamalarının payının yeni bir kategori oluşturarak önemli ölçüde arttırılması gerektiğine inanıyor” dendi.

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre müzakereciler, gün boyunca sürmesi beklenen görüşmelere katıldıktan sadece bir saat sonra masadan ayrıldılar.

ABD Güney Kore Savunma Masrafı Müzakere Sonlandırıldı Güney Koreli milletvekilleri ABD yetkililerinin yılda 5 milyar dolar talep ettiğini söylediler ki rakam Seul’un bu yıl 28.500 ABD askerine ev sahipliği yapmak için ödeme yapmayı kabul ettiği 1.04 trilyon Güney Kore wonundan (896 milyon dolar) çok fazlaydı.

ABD yetkilileri bu numarayı açıkça onaylamasa da Trump daha önce Güney Kore ve çevresindeki ABD askeri varlığının “5 milyar dolarlık bir koruma” olduğunu söylemişti. ABD Savunma Bakanı Mark Esper de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin zengin bir ülke olduğunu ve ABD’ye asker konuşlandırması için daha fazla ödemesi gerektiğini dile getirmişti.

Güney Koreli mevkidaşı Jeong Kyeong-doo ile görüşmesinin ardından Esper, Güney Kore’ye ABD’ye ülkeye asker yerleştirme masrafları için daha fazla ödemesi için baskı yapmıştı. 5 milyar dolarlık rakamın manşetlerde yer etmesinin ardından Güney Koreli milletvekilleri, 30 yıllık anlaşmaların yerleşik ilkelerinden sapacak herhangi bir aşırı sonucu onaylamayacaklarını bildirmişlerdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu