Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD GSYİH’si Üçüncü Okumaya Göre İkinci Çeyrekte %31,4 Küçüldü

Üçüncü tahminde, ABD ikinci çeyrek reel GSYİH'sindeki değişim ikinci tahminden 0,3 puan artırılarak revize edildi. Detaylar aşağıda;
ABD GSYİH’si Üçüncü Okumaya Göre İkinci Çeyrekte %31,4 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun üçüncü okumasına göre reel GSYİH’nin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 31,4 oranında daraldığı belirtildi. Bu, 2Ç20’nin ikinci okumasındaki yüzde 31,7’lik daralmadan daha iyi gelirken revizyonun kayda değer büyüklükte olmadığı gözden kaçmadı.

İlk çeyrekte ise GSYİH’de yüzde 5’lik düşüş olmuştu. Bugün açıklanan üçüncü GSYİH tahmini, geçen ay yayımlanan ikinci tahmin için mevcut olandan daha eksiksiz kaynak verilerine dayanırken güncelleme öncelikle kişisel tüketim harcamalarında yukarı yönlü revizyonu yansıttı.

İkinci çeyrek GSYİH’sindeki düşüş, Covid-19’a yönelik evde kal emirlerini ve hükümetin yardım ödemelerini yansıttı.
ABD GSYİH’si Üçüncü Okumaya Göre İkinci Çeyrekte %31,4 Küçüldü
Kaynak: BEA

Çünkü İşletmeler ve okullar uzaktan çalışmaya devam ettikçe ve tüketiciler ve işletmeler harcamalarını iptal ettikçe, kısıtladıkça veya yeniden yönlendirdikçe bu durum faaliyette hızlı değişimlere yol açtı.

COVID-19 salgınının tam ekonomik etkilerinin 2020’nin ikinci çeyreği için GSYİH tahmininde ölçülemeyeceği çünkü etkilerin genellikle kaynak verilere gömülü olduğu ve ayrı ayrı tanımlanamayacağı belirtildi.

Kişisel tüketim harcamalarındaki düşüş, sağlık hizmetleri öncülüğündeki ve mallardaki gerilemeyle hizmetlerdeki düşüşü yansıttı. İhracattaki düşüş, esas olarak mallarda (sermaye mallarının öncülüğünde) düşüşü yansıttı.

Cari dolar GSYİH yüzde 32,8 ya da 2,04 trilyon dolar düşüşle 19,52 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşirken ilk çeyrekte GSYİH yüzde 3,4 veya 186,3 milyar dolar düştü.
ABD GSYİH
Kaynak: BEA

Gayri safi yurtiçi alımlar için fiyat endeksi ilk çeyrekteki yüzde 1,4’lük artışa karşılık yüzde 1,4 azalırken PCE fiyat endeksi, yüzde 1,3’lük artışın aksine yüzde 1,6 düştü. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda kişisel tüketici harcamaları fiyat endeksi, yüzde 1,6’lık artışın aksine yüzde 0,8 düştü.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), ilk çeyrekteki yüzde 2,5’lik düşüşe kıyasla, ikinci çeyrekte yüzde 33,5 azaldı. Reel GSYİH ve reel GDI ortalaması, ilk çeyrekteki yüzde 3,7’lik düşüşle karşılaştırıldığında yüzde 32,5 azaldı.

Mevcut üretimden elde edilen kar ilk çeyrekteki 276,2 milyar dolarlık düşüşe kıyasla, ikinci çeyrekte 208,9 milyar dolar azaldı.

Yurt içi finans kuruluşlarının karları, ilk çeyrekteki 42,2 milyar dolarlık düşüşün aksine ikinci çeyrekte 26,5 milyar dolar arttı. Yurt içi finansal olmayan şirketlerin karları, 190.5 milyar dolarlık düşüşe kıyasla 145.9 milyar dolar azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu