Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atlanta FED: GSYİH 2. Çeyrekte %52,8 Daralabilir

Atlanta FED, reel GSYİH'nin ikinci çeyrekte yüzde 52,8 daralabileceğini tahmin etti.
Atlanta FED: GSYİH 2. Çeyrekte %52,8 Daralabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 6,5 milyona doğru ilerleyen toplam koronavirüs vaka sayısı, ABD’de ise 1,8 milyonu geçti. Virüsün yanında George Floyd için yapılan gösterilerle kaoso sürüklenen ülkedeki durum pek iyiye gitmiyor.

10 haftada 40 milyonu aşan işsizlik rakamları ve ikinci okumaya göre Ocak-Mart dönemindeki GSYİH’nin yüzde 4,8 değil de yüzde 5 daralması da son karamsar verilerden sadece iki tanesi.

Uzmanlardan ve kurumlardan gelen yorumlar da ülkenin eşi benzeri görülmemiş noktalara doğru ilerlediğini gösteriyor.

Atlanta FED tarafından yayınlanan yeni rapor, ABD GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 52,8 oranında düşeceğini tahmin etti.
Atlanta FED: GSYİH 2. Çeyrekte %52,8 Daralma Tahmini
Görsel Kaynak: CNBC

Atlanta FED’in GDPNow tahmin modelinin kurumun resmi bir tahmini olmadığı, daha ziyade geçerli ölçülen çeyrek için mevcut verilere dayanarak GSYİH büyümesinin tahmini olarak görüldüğü belirtildi. 1 Haziran’da yayınlanan rapor, 2020 yılının ikinci çeyreğinde reel GSYİH büyümesinin yüzde eksi 52,8 olacağını, 29 Mayıs’taki yüzde eksi 51,2’den düştüğünü gösterdi.

Pazartesi günkü verilerin ABD imalatının sıkı bir şekilde gerilemeye devam ettiğini gösterdiğine işaret eden Atlanta FED, Tedarik Üretim Enstitüsü verilerinin Mayıs ayında genişleme gören firmaların yalnızca %43,1 oranında olduğunu bildirdiğini vurguladı.

Bu verilerden yola çıkarak FED, ülke GSYİH’sinin yüzde 68’ini oluşturan kişisel tüketim harcamalarının ikinci çeyrekte yüzde 58,1 düşeceğini öngördü.
ABD Günlük Vaka 2 Haziran
KAYNAK: Worldometers

GSYİH’nin %17’sini oluşturan gayri safi özel yurtiçi yatırımınsa %62,6 oranında gerileyeceği tahmin edildi. Atlanta FED’in tahmini ABD ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 40 daralabilir diyen Barclays Baş Ekonomisti Michael Gapen’in öngörüsünden de kasvetli geldi.

Öte yandan Gapen, Atlanta FED’le benzer şekilde bu daralmanın düşen tüketici harcamaları etkisiyle yaşanacağını dile getirmişti.

Mayıs işsizlik oranlarının yüzde 20’lere çıkabileceğini belirten Gapen, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 40 düştükten sonra üçüncü çeyrekte yüzde 25 ve dördüncü çeyrekte yüzde 8 büyüyebileceğini tahmin etmişti. Ayrı bir raporda Kongre Bütçe Ofisi pandeminin ABD ekonomisini 8 trilyon dolar küçültebileceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu