Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD GSYİH’si 2050’de İklim Değişikliği Nedeniyle %1 Azalacak

Kongre Bütçe Ofisi'nden (CBO) ABD GSYİH’sinin 2050’de iklim değişikliği nedeniyle olması gerekenden yüzde 1 daha küçük olacağını tahmin etti. Detaylar aşağıda;
ABD GSYİH’si 2050’de İklim Değişikliği Nedeniyle %1 Azalacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kongre Bütçe Ofisi‘nden (CBO) yeni bir projeksiyona göre ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası 2050’de iklim değişikliği nedeniyle olması gerekenden yüzde 1 daha küçük olacak.

Ayrı bir raporunda ABD’nin borcunun 2050’ye kadar GSYİH’nin %195’ine ulaşacağını söyleyen CBO, 2020 ile 2050 arasında, iklim değişikliğinin ortalama olarak GSYİH büyümesini her yıl 0,03 puan azaltacağını ve 2050 itibarıyla toplamda yüzde 1 düşüşle sonuçlanacağını tahmin etti. Tahmin, 1995’ten 2019’a kadar olan veriler kullanılarak hesaplandı.

Araştırmacılar, değişen iklim ve GSYİH çıktısı arasındaki genel tarihsel eğilimleri ve ayrıca yüksek sıcaklıklar ile kasırgalar gibi belirli olayların kasırga hasarı veya erken ölüm gibi belirli sonuçlara nasıl neden olabileceğini kullandı.

CBO bulgusu, iklim değişikliğinin ABD ekonomisi üzerinde çok daha büyük bir etkisi olabileceğini gösteren diğer son değerlendirmelerden farklı göründü.

Örneğin geçen yıl yapılan bir araştırma, ABD’nin 2100 yılına kadar GSYİH’de yüzde 10,5’e kadar düşüş görebileceğini ortaya sererken bu ayın başlarındaki başka bir araştırma iklim değişikliğinin ekonomik istikrarsızlığa neden olmasını muhtemel olarak açıklamıştı.

The Hill’in haberine göre California San Diego Üniversitesi’nden Profesör Kate Ricke ise CBO bulgularının GSYİH’yi hem artıran hem de azaltan faktörleri dışarıda bırakması muhtemelken aynı zamanda az değer biçilmiş bir tahmin olduğunu söyledi.

Bulguların kısa vadeli adaptasyon maliyeti, biyolojik çeşitlilik kaybı, okyanus asitlenmesi, uzun vadeli adaptasyon ve ticaret gibi ekonominin diğer kısımları üzerindeki etkiler gibi şeyleri dışarıda bıraktığını vurguladı.

Ricke ayrıca tahminlerin sınırlı olduğunu çünkü iklim değişikliğinin etkilerinin 2019’dan sonra nasıl değişeceğini hesaplayamadığını da ekledi.

İklim ABD GSYİH Etki Ricke, bu yıl batıda meydana gelen orman yangınları örneğini vererek şöyle açıkladı:

“Geçmişte sıcak bir yıl yaşandığında böyle büyük yangınların ve modeli kalibre etmek için kullanılan verilere yansıyan ekonomik etkilerin örnekleri olmazsa, bu gibi şeylerin zararları tahminlere yansıtılmış olmaz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu