Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NABE: ABD GSYİH’si 2022’ye Kadar Pandemi Öncesine Dönemeyecek

NABE anketi, ABD ekonomisinin Şubat’ta başlayan bir durgunluk içinde olduğunu ve 2022’ye kadar pandemi öncesi seviyelere dönülemeyeceğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
NABE: ABD GSYİH’si 2022’ye Kadar Pandemi Öncesine Dönemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Ön tahmine göre 2020’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 32,9 küçülen ABD ekonomisi için gelen yeni tahmin, GSYİH’nin 2022’ye kadar pandemi öncesi seviyelere dönmeyeceğini gösterdi.

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği (NABE) tarafından ankete katılan ekonomistler, ABD’nin durgunluğa saplanıp kaldığını ve ekonomik büyümenin koronavirüs öncesi seviyelere dönmesinin muhtemelen yıllar alacağını söyledi.

ABD resesyonunun 2020 sonunda ya da 2021’de sona erebileceğine işaret eden ankette ekonomistlerin çoğu Kongre’nin ek yardımı uzatması gerektiğini belirtti.

Panelistlerin üçte ikisi ekonominin hala Şubat ayında başlayan durgunlukta olduğunu söylerken, yaklaşık %80’i çift dipli durgunluk için en az dörtte bir oranında olasılık olduğunu bildirdi.

235 üyenin yanıtlarını özetleyen ve Temmuz sonu ile Ağustos başı arasında gerçekleştirilen NABE anketindeki panelistlerin çoğu, Kongre’nin ek işsizlik sigortası ve Maaş Koruma Programı’nı (PPP) uzatması gerektiğini savunurken yüzde 22’si bir sonraki mali paketin 1,5 trilyon ila 2 trilyon dolar aralığında olması gerektiğini savundu. NABE Başkanı Constance Hunter; “Ağustos 2020

NABE anketine katılan NABE üyelerinin yaklaşık üçte ikisi, ABD ekonomisinin geçen Şubat ayında başlayan bir durgunluk içinde olmaya devam ettiğine inanıyor” dedi.
NABE Anketi Ağustos
Kaynak: NABE

Ankete başkanlık eden Oxford Economics’ten Gregory Daco; “Panelistlerin dörtte üçünden fazlası ABD para politikasının mevcut duruşunun uygun olduğuna inanıyor” diyerek devam etti. Panelistlerin yüzde 58’inin federal fon oranlarının 2021 sonuna kadar yüzde 0-0,25 aralığında sabit kalmasını ya da daha da düşmesini bekledikleri aktarıldı.

Katılımcıların çoğu (%84) fon oranı hedefinin 2022 sonuna kadar daha yüksek olacağını tahmin ederken bunun şimdiki seviyesine göre 100 baz puan içinde olacağını öngördü. Panelistlere bir sonraki başkanlık yönetiminin göreve başladığı ilk yıl içinde ele alması gereken en önemli üç politika konusu sorulduğunda buna COVID-19 ile mücadele, ekonomik iyileşmeyi ve sağlık politikasını ilerletme cevapları verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu