Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD; Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere Uçaklarına %10 Tarife Uygulayacak

DTÖ'nün Airbus kararı ile ABD, tarife getireceği Avrupa Birliği ürünlerinin listesini yayımladı.
ABD; Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere Uçaklarına %10 Tarife Uygulayacak
Yorum

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi üst düzey yetkililerine göre; ABD, Dünya Ticaret Örgütü’nün kararı ile elde edilen zaferden sonra Avrupa Birliği mallarına gümrük vergisi uygulanacak.

USTR dün, Trump yönetiminin küresel ticaret savaşlarını yoğunlaştırmayı hedeflediği ürünlerin bir listesini yayınladı. Tarifeler ise 18 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

  • Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık sivil hava araçlarına yüzde 10 tarife,
  • İngiltere’den gelen İrlanda ve İskoç viskileri, çeşitli giysiler ve battaniyeler için yüzde 25 tarife,
  • Almanya’dan gelen kahve, bazı alet ve makineler için yüzde 25 tarife,
  • Almanya, İspanya ve İngiltere’den gelen çeşitli peynirler, zeytin yağı ve dondurulmuş etlere yüzde 25 tarife,
  • Bazı domuz ürünleri, tereyağı ve yoğurt için birden fazla ülkeye yüzde 25 tarife.

Dünkü karar ile birlikte DTÖ, Trump yönetimine Avrupa mallarında 7,5 milyar dolarlık tarife koyma hakkı verdi. ABD, ilk olarak 2004 yılında çeşitli Avrupa hükümetleri tarafından uçak üreticisi Airbus için yasa dışı sübvansiyon olarak adlandırdığı şey hakkında şikayette bulunmuştu.

ABD yetkilileri, AB’nin planlanan görevlere misilleme yapmak için temeli olmadığını iddia ediyor. USTR, DTÖ’den ABD’nin AB aleyhindeki önlemleri alma isteğini onaylamak için 14 Ekim’de bir toplantı düzenlemesini istedi.

USTR listesindeki ürünlerin değerinin 7,5 milyar dolar veya daha az olduğu henüz belli değil. Trump yönetimi, büyük ticaret ortaklarının uygulamalarını değiştirmelerini sağlamaya çalışırken, dünya genelinde çatışmaların artmasına neden oldu.

ABD, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ile yeni bir anlaşma yapmak için mücadele ediyor. Genişleyen bir ticaret çatışması haberi, ABD hisse senetlerinin her birinin yavaşlayan ekonomi korkusuyla yüzde 1,5’ten fazla düştüğü bir günde geldi. Yatırımcılar, ticaret çatışmalarının küresel büyümenin düşeceğinden ve ABD’yi resesyona sokacağından endişe ediyorlar.

Havayolları Kararı Reddediyor

Havayolları Kararı ReddediyorHavayolları, dün hareketi reddederken Delta şirketi yaptığı açıklamada, “ABD şirketlerinin halıhazırda taahhüt ettikleri uçaklara tarifeler uygulamak, ABD havayollarına, istihdam ettikleri milyonlarca Amerikalı çalışan ve seyahat eden vatandaşa zarar verecek,” dedi.

JetBlue ise uçak tarifelerinin kendisi gibi düşük maliyetli taşımacılığın büyümesi ve rekabet etmesi kabiliyeti üzerindeki olumsuz etkileri konusunda endişeli olduğunu söyledi.

DTÖ kararına daha önce verilen tepkide, Avrupa Ticaret Komiseri Cecilia Malmstrom da yeni ABD tarifelerinin sağgörüsüz ve zarar verici olacağını ifade etmişti. AB’nin ise tarifelere karşılık vermesi gerektiğini belirtmişti.

Trump, AB tarafından haksız ticaret uygulamaları olarak adlandırdığı şeylere çok uzu süre önce karar verdi. İdaresi, geçen yıl Avrupa’dan çelik ve alüminyum ithalatı için tarifeler koyduğunda blokla gerginliği artırmıştı. Buna karşılık AB, burbon ve motosikletler de dahil olmak üzere Amerikan mallarında yaklaşık 3 milyar dolarlık bir tarife getirmişti.

Trump, Avrupa’dan otomobil ve otomobil parçası ithalatı için de bir tehdit oluşturuyor. Mayıs ayında yönetim, bu tarifeleri altı aylığına ertelemişti.

ABD, 2018’de birleştirilen AB ülkelerine yaklaşık 319 milyar dolarlık mal gönderimi yaparak en büyük ihracat pazarı haline getirmişti. AB’den yaklaşık 488 milyar dolarlık ürün ithal ederken, birleşik milletler Amerika’nın en büyük ikinci mal tedarikçisi konumuna yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu