Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Federal İşçileri Başka Bir İş Bulma Konusunda Sıkıntı Yaşıyor

Hükümetin kapanmasıyla ABD'de işsiz kalan binlerce kişi için durum çok daha zor hale geliyor. Detaylar aşağıda;
ABD’nin Federal İşçileri Başka Bir İş Bulma Konusunda Sıkıntı Yaşıyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar inşa etmek istemesiyle patlak veren bütçe krizi sonrasında federal hükümet kapanmış ve geçtiğimiz günlerde kapalılık süresi yeni bir rekor kırmıştı. Endişelerin artması üzerine Fitch’ten ABD’ye kredi notunu indirme uyarısı gelmiş, S&P Global Ratings de kapalılığın 2 hafta daha devam etmesinin ekonomiye 6 milyar doların üzerinde maliyet çıkartacağını belirtmişti.

İşte bu noktada hükümetin kapanmasıyla birlikte işsiz kalan çalışanların geçimlerini sağlayabilmek için yeni işler aramaya başlamalarına dikkat çekildi. İş sitesi Indeed, Washington’da açıkta kalan işçilerde bir artış görüldüğünü vurguladı.

Hükümetin kapanmasıyla işsiz kalan binlerce kişiden bir tanesi de Adam Baker’dı ve geçen at bir laboratuvarda jeolog olarak çalışan Baker, şimdi bir bira fabrikasındaydı.

ABD'nin Federal İşçilerden Adam Baker Bira Fabrikasında Çalışıyor Baker, kendisiyle yapılan röportajda hükümetin kapanmasının üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen New Mexico’daki işine geri çağrılmadığını gördüğünde iş aramaya başladığını söyledi. Çünkü Baker’ın yalnızca 1.600 dolarlık birikimi vardı ve bu para da kısa sürede araba kredisi ile kira ödemelerine gidecekti. 34 yaşındaki Baker, durumun çok inanılmaz olduğunu çünkü federal hükümette çalışmayı seçmesinin nedenlerinden bir tanesinin güvenlik olduğunu dile getirdi.

Kaldı ki o hükümetin kapanmasıyla geliri askıya alınan 800 bin federal işçiden yalnızca biriydi, bu da binlercesinin aynı durumda olduğunu tüm çıplaklığıyla gösteriyordu.

Hükümetin Kapanmasıyla Binlerce İşçi İşsiz İş arama sitesi Indeed de federal işçilerin nüfuzunda halihazırda bir artış yaşandığını bildirmişti. Indeed’deki ekonomik araştırma direktörü Martha Gimbel de; “kapama devam ederken, federal hükümetin işçi kaybetmeye başladığını gördük ve bu kadar sıkı bir işgücü piyasasıyla, onların yerine yeni işçiler bulmakta zorlanabilir” dedi. ABD’nin işsizlik oranı yüzde 4 seviyesinin aşağısındaydı.

Minnesota Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Richard Painter’e göre başka bir iş bulmak devlet çalışanları için kolay bir işlem değildi.

ABD Federal İşçileri için iş Bulmak Kolay Değil Painter, devlet kurumlarının genellikle çalışanlardan ek bir işe girmeden önce onay almalarını talep ettiğini dile getirdi. Avukatların bu taleplere genellikle yeşil ışık yaktığını kaydeden Painter, bu avukatların da şu anda çalışmadıkları düşünüldüğünde durumun sıkıntılı olduğunu anlattı. Ayrıca federal bir işçinin başka bir iş için talepte bulunabilse bile ne kadar kazanabilecekleri ve çıkar çatışması sınırlamaları konusunda bir şeyler olabileceğini söyledi.

Örnek olarak da şöyle konuştu: “Federal Deposit Insurance Corporation’da bir banka regülatörüyseniz, bir bankada veznedar olarak işe girmemeniz iyi olur.”

Federal işçiler Başka Bir İş Bulmak için Hükümetten İzin Almalı “ABD Çalışma Bakanlığı’nda McDonalds’ı doğrudan etkileyen bir konu üzerinde çalışıyorsanız, McDonalds’ta bir iş bulmamanız iyi olur” diyen Painter, onay sürecinden geçmeyen çalışanların işten çıkarma dahil bazı sonuçlarla karşılaşabileceklerini aktardı.

Diğer taraftan, 400 binden fazla federal çalışanın başka bir işe girmesinin muhtemel olmadığı çünkü mevcut işlerine geri dönmelerinin beklendiği vurgulandı. Burada soy isimleri paylaşılmayan ABD Tarım Bakanlığı’nda çalışan Greg ve eşi Michelle’den bahsedildi. Tasarrufları hızla biterken Greg’in doğal kaynakların korunması işini sürdürdüğü, bu arada karısı Michelle’nin izne çıkarıldığı söylendi.

Ancak Michelle’nin yerine herhangi bir talebi onaylayacak ikinci bir çalışan bulunmuyordu. Greg de federal işçilerin başka bir iş bulmaları gerektiğini savunan kişileri eleştirerek, onların mevcut durum hakkında hiçbir şey bilmediklerini dile getirdi. Yine bir ABD Tarım Bakanlığı çalışanı olan Caitlin Rottler da başka bir işi kabul etmek için ajansından izin alması gerektiğini söyledi. Ve tanıdığı birinin ona evini boyaması için para teklif ettiğinde bunu memnuniyetle kabul ettiğini ama tek nedenin para olmadığını çünkü sıkıntıdan patladığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu