Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enflasyonu için Nefesler Tutuldu Beklentiler Korkutuyor

Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklanmışken gelen tahminler FED’in yönüne ilişkin nasıl sinyal veriyor? İşte beklentiler…
ABD Enflasyonu için Nefesler Tutuldu Beklentiler Korkutuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD enflasyonu bugün Türkiye saati ile 16.30’da açıklanıyor. Geri sayım başlarken yeni enflasyon beklentileri ve rakamın ABD Merkez Bankası ile piyasaları nasıl etkileyeceği tartışılıyor.

Beklentilerin üzerinde gelecek bir rakam FED’i daha agresif bir sıkılaşmaya götürebilecekken yumuşak bir oranın şahin tahminleri azaltacağı düşünülüyor.

ABD Enflasyonu Ocak’ta Ne Olacak?

Enflasyon konusunda tahminler genel olarak yüzde 7’nin üzerini gösteriyor. Bloomberg anketine göre ABD enflasyonu Ocak’ta yıllık bazda yüzde 7,2’ye yükselecek.

Trading Economics’in tahmini ise enflasyonun yüzde 7,1’e yükseleceği yönünde. Bununla birlikte fikir birliğinin yüzde 7,3’e işaret ettiğini belirtiyor.

ING uzmanları tarafından bugün yayımlanan nota göre ise bankanın ekonomistleri yıllık enflasyon için yüzde 7,3 ile 1982’den bu yana yeni bir yüksek seviye öngörüyor.

Çekirdek oranın ise 5,9’a yükselmesini bekliyor. Ayrıca notta yukarı yönlü sürprizlerin, piyasaları Fed’in Mart ayında 50 baz puanlık bir artırımı fiyatlamaya daha da yönlendirebileceği ifadelerine yer verilmiş.

Yani enflasyonun yüzde 7,2 ya da yüzde 7,3’e yükselmesi, Şubat 1982’den bu yana yeni bir zirve olacak. Bu da dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun 40 yılın en yükseğine ulaştığını gösterecek.

Aralık’ta Yıllık Enflasyon Dışında Tüm Gösterge Oranlar Beklentiyi Aşmıştı

ABD Enflasyon Aralık 2021
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

ABD’de enflasyon 2021’in son ayında beklentilerle uyumlu olarak yüzde 7’ye yükselmiş ve bu 1982 Haziran’ından bu yana yeni bir yüksek seviyeyi kaydetmişti.

Aylık enflasyon Kasım’daki yüzde 0,8’in ardından yüzde 0,4’lük beklentileri aşarak Aralık’ta yüzde 0,5’e yükseldi.

Çekirdek TÜFE aylık bazda yüzde 0,5 beklentisinin yerine yüzde 0,6 olurken yıllık bazda yüzde 5,4’e yükseliş beklentisinin üzerinde yüzde 5,5’e çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu