Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Endeksleri Rekor Seviyelerin Etkisiyle Haftayı Yükselişle Kapattı!

ABD'de endeksler gün içinde görülen rekor seviyelerin etkisiyle haftayı yükselişle kapattı.
ABD Endeksleri Rekor Seviyelerin Etkisiyle Haftayı Yükselişle Kapattı!
Yorum

Dün ABD’nin gayri safi yurt içi hasıla büyümeleri açıklanmış ve bunun sonucunda ülke ekonomisinin bu 2019 ikinci çeyreğinde %2,1 büyüdüğü ortaya çıkmıştı. Bununla birlikte Amerikan Merkez Bankası’na (Fed) faiz indirimi yapması için yapılan baskıların artmasına sebep olan ekonomik genişleme endişeleri sürüyor.

Diğer bir yandan ABD ekonomisinde dün açıklanan veriler sonrasında kaydedilen büyüme oranının Trump’ın %3’lük hedefinden uzaklaştığı görülüyor. %2,1 oranındaki ekonomik büyüme oranının ise tahminleri geride bırakarak beklentinin üzerinde geldiği biliniyor.

Ülke ekonomisindeki bu gelişmelerle ABD’de endeksler gün içinde rekor seviyeleri gördü ve böylelikle haftayı güçlü bir yükselişle tamamladı.

ABD'de Endeksler Rekor Seviyeleri GördüDün açıklanan ABD büyümesine ilişkin veriler, ekonominin 2019’un ikinci çeyreğinde ticaret gerilimleri etkisiyle önceki çeyreğe göre gerilediğini işaret ediyor. Fakat buna rağmen %1,8’lik beklentinin üzerinde geldiği görülüyor. Bununla birlikte tüketici harcamaları ise yine beklentinin üzerinde güçlü artış gösterdi.

ABD’nin hazine tahvilleri dün kazançlarını silmiş, bunun yanında endeksler de güne yükselerek başlamıştı. Kapanışta ise Dow Jones endeksi %0,19 artarak 27.192,45 puana ulaştı. Bunun yanında S&P 500 Endeksi %0,74 kazançla 3.025,86 puan olarak kaydedildi. Nasdaq endeksinde ise durum %1,11 değer artışıyla 8.330,21 puanda.

Diğer taraftan Fed tarafından da takip edilen çekirdek PCE endeksi ise 2019’un ikinci çeyreğinde yıllık bazda %1.8 arttı ve politika yapıcılar tarafından öngörülen %2’lik hedefe yaklaştı.

ABD’de bilançoların açıklandığı bu haftada Twitter Inc.’in yılın ikinci çeyreğine ilişkin geliri Wall Street beklentilerinin üzerinde kaldı.

Twitter'ın İkinci Çeyreğine İlişkin Geliri Wall Street Beklentilerinin Üzerinde KaldıSosyal medya devinin hisseleri açılış öncesinde %4 oranında yükselmişti. Bununla birlikte Twitter, 2019’un ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 841 milyon dolarlık gelir elde etti. Analistlerin tahmini ise 829 milyon dolar seviyesindeydi. Bunlarla birlikte ABD’li delegeler Pazartesi günü Çin ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Yapılacak bu görüşme, ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay G-20 Liderler Zirvesi’nde görüşme başlatma kararı almasından sonra gerçekleştirilecek ilk görüşme olacak.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, görüşmenin Mayıs’takinin devamı niteğinde olacağını bildirdi. Ayrıca Kudlow, ABD ve Çin olarak iki tarafın da temel yapısal meseleleri ele alması gerektiğini savunuyor. Bunlara rağmen görüşmeden büyük bir anlaşmaya gidilmesini beklemiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu