Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin Bir Motoru Hızlanırken Diğeri Duraksıyor

ABD ekonomisinin önemli bir büyüme motoru hızlandırılırken diğeri duraksıyor. Detaylar aşağıda;
ABD Ekonomisinin Bir Motoru Hızlanırken Diğeri Duraksıyor
Yorum

Veriler, ABD ekonomisinin garip bir durumda olduğunu gösteriyor. Çünkü ülkenin önemli bir büyüme motoru hızlandırılırken diğeri duraksıyor. Onları çalıştıran şirketler bile kemer sıkarken Amerikalı tüketiciler hala çok para harcamaya devam edip ekonomiye güvenlerini sürdürüyorlar.

Zaten tüketiciler ve işletmeler arasındaki ayrım, neredeyse tüm yıl boyunca sergilendi. Bir yandan tüketici harcamaları ilkbahar ve yaz aylarında yükseldi ve yılı sağlıklı bir notla kapatacak gibi görünüyor. Öte yandan, iş yatırımları 2019’un başlarında düşmeye başladı ve zaman ilerledikçe daha da kötüleşti.

Temel sermaye malları siparişleri olarak bilinen kilit yatırım ölçütü, 2019 başladığında yıllık bazda yüzde 4 oranında arttıktan sonra Kasım’da sona eren 12 ayda yüzde 1 düştü.

Temel Sermaye Malları Siparişleri DüştüNoel’den birkaç gün önce yayınlanacak en son iş yatırım rakamlarından da büyük bir dönüş beklenmemesi gerektiği söyleniyor. Dayanıklı tüketim malları için siparişin Kasım’da bir miktar artış kaydetmesi öngörülürken ticari yatırımlar da olumluluğun görülebileceği ancak eğilimin hala çok zayıf olduğu belirtiliyor. Örneğin imalat sektörü yaz sonundan beri küçülüyor ve çoğu şirket işe alma ölçeğini sınırladı.

Birçok firma da büyük yatırım projelerine devam etmeden önce ABD’nin Çin ile ticaret politikasının nasıl yürüdüğünü görmeyi bekliyor.

ABD Şirketleri Duraksıyor Bank of the West’in baş ekonomisti Scott Anderson; “ABD iş yatırımı, ticaret savaşı ve küresel büyüme endişeleriyle artan belirsizlik nedeniyle kısmen yumuşak kaldı” diyerek görüş bildirdi. Şirketlerin yapmadıkları şey, daha fazla işçi çıkarmakken bu ABD ekonomisi için büyük bir yastık oldu. Yani tüketiciler olarak da bilinen işçiler harcama yapmaya devam ettikleri sürece, şirketlerin onları çalışan olarak tutacakları ortaya çıkıyor.

Durum böyle olduğu sürece iş güvenliğinden emin olan işçiler yeterince harcamaya devam edecek ve işletmelere gitmelerine izin vermek için hiçbir neden vermeyecektir. Yine de uzmanlar, ekonominin halihazırdaki seviyesinden daha hızlı büyümesini beklemiyor. Tüketiciler ekonomik büyümenin ana motoru olmasına rağmen işletmeler ekonomiyi daha yüksek noktalara taşımak için daha fazla harcama yapmak ve yatırım yapmak zorundadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu