Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin 1946’dan Bu Yana En Sert Düşüşü Bekleniyor

Yeni NABE raporu, ikinci çeyrekte en büyük düşüşüne ilerleyen ABD’nin 2020’de 1940’lardan bu yana en sert daralmasını kaydedeceğini öngördü.
ABD Ekonomisinin 1946’dan Bu Yana En Sert Düşüşü Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 7 milyonu aşan toplam koronavirüs vakasının merkezi ABD olmaya devam ediyor.

Ülkede şimdiye kadar 2 milyonun üzerinde vaka ve 113 binin üzerinde ölüm gerçekleşmişken ekonomiye dair belirsizlik, yakın vadede kaybolacak gibi görünmüyor. Gerek gelen tahminler gerekse açıklanan veriler de mevcut karamsarlığı destekliyor.

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nin (National Association for Business Economics-NABE), dünyanın en büyük ekonomisine dair son endişe verici tahmini de daralma rakamlarıyla dikkat çekiyor.

NABE, dün yayınladığı görünüm raporunda GSYİH’nin 2020’de yüzde 5,9 oranında daralacağını öngördü. Bu II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ekonomik çıktıdaki en büyük yıllık düşüşe işaret etti.

Ülke, II. Dünya Savaşı’ndan sonra 1946’da GSYİH %11,6 düşüş kaydetmişti.

Üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise sırasıyla yüzde 9,1 ve yüzde 6,8 toparlanma tahmin edildi. Ayrıca 14-26 Mayıs arasında ankete katılan ekonomistlerin %87’si, ikinci bir COVID-19 dalgasının ileriye yönelik ekonomi için en büyük risk olduğunu söyledi.

Yüzde 80’i ise 2020 yılında ekonomik büyüme için risk dengesinin aşağı yönlü olduğunu dile getirdi. NABE görünüm anketi panelistlerinin, 2019 yılının dördüncü çeyreğinden 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar enflasyona göre ayarlanmış gayri safi yurtiçi hasılada %5,6 düşüş bekledikleri belirtildi.

Yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %33,5 ile en büyük düşüş beklenirken, bu düşüşün COVID-19 salgınının etkisini yansıttığı aktarıldı.
ABD Ekonomi Yüzde 5 Daraldı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Bu arada panelistlerin yüzde 51’i aşının 2020 için en büyük olumlu risk olduğuna inanırken katılımcıların yüzde 29’u en büyük olumlu riski, COVID-19 salgınını yavaşlatan ve ekonominin daha geniş bir şekilde yeniden açılmasını sağlayan bir test ve izleme politikası olduğunu bildirdi.

Yüzde 84’ü ise şirketlerin “küresel tedarik zincirlerine olan bağımlılıklarını” azaltacağına inandığını belirtti. Tüm panelistler, FED’in COVID-19 nedeniyle negatif faiz oranları politikası uygulamayacağını kaydetti.

Bu yıl ortalama işsizlik oranının ise %10,9 olacağı öngörüldü ki bu 1948’deki verilerin başlamasından bu yana en yüksek yıllık ortalamaydı.
ABD İşsizlik Mayıs %10,9 Çıkabilir
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Ancak 2021’deki ortalama aylık iş büyümesinin 497.000 olmasını bekledikleri de söylendi. Ekonomistlerin yüzde 89’u ABD’nin gerçek GSYİH’sinin en az 2021 yarısına kadar Covid öncesi seviyelere dönemeyeceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu