Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Düşen Petrol Fiyatlarına Rağmen Üretimi Sürdürecek, Hatta Belki Daha da Artıracak

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette, bugün verdiği demeçte düşük petrol fiyatlarına rağmen ABD’deki kaya petrolü üreticilerin günde 12 milyon varil üretmeye devam edeceğini söyledi.
ABD Düşen Petrol Fiyatlarına Rağmen Üretimi Sürdürecek, Hatta Belki Daha da Artıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette, bugün verdiği demeçte düşük petrol fiyatları ve ekonomik büyümedeki yavaşlamaya rağmen ABD’deki üreticilerin petrol üretimini devam ettireceğini, hatta daha da artıracağını söyledi.

Enerji Bilgi Yönetim İdaresi’nin tahminlerine atıfta bulunan Dan Brouillette, ABD’deki shale üreticilerinin gelecek yıl boyunca günde 12 milyonluk rekor üretimi sürdüreceği yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekti.

“ABD üretim rakamları bir süre daha devam edecek” diyen Brouillette, rakamın belki de 13 milyon varile kadar çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

ABD Düşen Petrol Fiyatlarına Rağmen Üretimi SürdürecekBu noktada, ABD Batı Teksas Tipi ham petrolünün (WTI) Nisan sonunda 2019 zirvelerine ulaştığından bu yana neredeyse yüzde 20 oranında düştüğü çünkü fiyatların halihazırda petrol tüketimini etkilemeye başlayan ekonomik kriz korkusuyla aşağıya çekildiği hatırlatıldı. Fakat Brouillette, yavaşlayan büyüme sonucunda petrol talebinin karşılanacağı yönündeki korkuyu reddederek büyümenin 2019’un başları itibariyle hafifçe yavaşladığını belirterek şöyle dedi:

“Ancak ekonomi hızlanmaya başladığında, talebin de arttığını görmeye başlayacağız ve bu petrol üreticileri için iyi haber olacak.”

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette Ekonomi Hızlandığında Talep Artacak ABD’deki petrol sondalarının kemer sıkma dalgaları ve bu yıl faaliyet gösteren petrol sondaj kulelerinin sayılarının azalması arasında artan üretimle ilgili engellerle karşı karşıya olmalarına rağmen Brouillette, üretimin aslında en büyük sorun olmadığını aktardı. “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük zorluğumuz, üretimi sürdürmek değil, ürünü pazara sürmek. Altyapıyı hızla geliştiriyoruz ama daha fazlasını yapmamız gerekiyor” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı.

Petrol ve doğal gazın bu ihracat pazarlarına ulaşması için daha fazla boru hattı kapasitesine ihtiyaçlarının olduğunu kaydeden Brouillette, ABD’de üretimin artacağını bildirdi.

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette Daha Fazla Boru Hattı İhtiyaç Var Haberde geçen yıl doğal gaz için küresel iştahın 2010’dan beri en hızlı şekilde arttığı, bu arzın çoğunun da ABD’den gelmesinin beklendiği hatırlatıldı. Uluslararası Enerji Ajansı da Amerikan gaz üretiminin 2018’de yüzde 11,5 seviyesinde artarak 1951’den bu yana en hızlı büyüme anlamına geldiğini dile getirmişti. Şu anda Avustralya ve Katar, LNG’nin en büyük iki ihracatçısı konumunda.

Fakat ticaret savaşı arasında ABD doğal gazına ilişkin Çin tarifeleri Washington’un tutkularını askıya almasına yola açabilirdi ki Çin küresel talebin büyük bir kısmını oluşturuyor ve LNG için dünyanın iki numaralı ithalatçısı yerini dolduruyordu.

Söz konusu anlayışı reddeden Brouillette, Çin’i göz ardı ederek Asya’nın geri kalanından gelen yüksek talebe işaret etti. Güney Kore ve Japonya’ya yapılan satışların Çin’e kıyasla çok daha büyük göründüğünün üzerini çizen ABD Enerji Bakan Yardımcısı, buna Meksika rakamlarının eklenmesiyle geleceğin oldukça parlak göründüğünü söyledi. Hala tüm dünyada LNG ihracatındaki büyümenin devam ettiğini gördüklerini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu