Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin DTÖ Zaferinden Sonra AB ile Ticaret Mücadelesi Bitmek Bilmeyebilir

Trump yönetiminden eski bir yetkili, ABD-AB ticaret mücadelesinin DTÖ kararındaki büyük zaferden sonra uzadıkça uzayabileceğini söyledi.
ABD’nin DTÖ Zaferinden Sonra AB ile Ticaret Mücadelesi Bitmek Bilmeyebilir
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü, dün akşam saatlerinde Airbus-Boeing anlaşmazlığında kararını, ABD lehine verdi. Airbus’a devlet desteği olduğunu belirten DTÖ, ABD’nin 7,5 milyar dolarlık AB malına gümrük vergisi getirmesinin önünü de açmış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın altında bir üst düzey ticaret yetkilisi olarak görev yapan Clete Willems, Dünya Ticaret Örgütü’nün, ABD’yi Avrupa Birliği’nde milyarlarca dolar tutarında olan tarifeleriyle ilerlemeye, yani her iki tarafı da müzakere masasına getirecek büyük bir mesela haline getirmeye yetki verdiğini söyledi.

National Economic Council müdür yardımcı olan Willems, Washington ve Brüksel’in geçmiş ticari görüşmelerinde pek bir şey elde edemediğini de belirtti.

Müzakereler Sonuç VermediBu nedenle ABD’nin 7,5 milyar dolarlık Avrupa malına uyguladığı tarifelerin aylarca kalabileceğini ifade eden Willems, “Çok önemli bir şey; 7,5 milyar dolar, DTÖ’nün izin verdiği en büyük misilleme sayısı. Yani ABD için büyük bir zafer,” ifadelerini de kullandı.

Willems, “Günün sonunda yapmak istedikleri şey, bu tarifeleri müzakere edilmiş bir sonuç elde etmek için kaldıraç olarak kullanmak. Ancak son zamanlarda ticaret müzakerelerine gelince, iki tarafın birlikte iyi çalışmadığını düşünüyorum ve bu meseleleri yerine getirmeleri biraz zaman alabilir. Bu yüzden tarifeleri yerine getireceksiniz,” dedi.

Dünya Ticaret Örgütü Çarşamba günü çıkan verdiği karar; uçak üreticisi Airbus’ın birkaç Avrupa hükümetinden aldığı sübvansiyonlar üzerine yıllarca süren sıkıntılardan sonra geldi. ABD ilk şikayetlerini 2004 yılında yapmıştı. DTÖ kararına cevap olarak AB, ABD tarifelerine karşı misilleme yapılmasını önerdi.

ABD ile AB, özellikle Trump 2017’de göreve başladığından beri ticaret meseleleri konusunda kaygılıydı ve ticaret anlaşması için pazarlık görüşmeleri sonuç vermiyordu.

Pazarlık Sürerken Sonuç Alınamadıİki taraf arasındaki ticaret sürtüşmesindeki potansiyel bir artış, ABD’nin Çin’e iş dünyası duyarlılığını azaltan ve küresel olarak ekonomik büyümeyi tehdit eden bir tarife mücadelesinde karşı karşıya geldiği bir zamanda ortaya çıktı.

Mizuho Bank’ta ekonomi ve strateji başkanı olan Vishnu Varathan, Perşembe günü yayımladığı notta, DTÖ kararının zamanlamasını ve bağlamını trajik olarak görmenin zor olmadığını ifade etti. Kararın küresel ticareti bile yoldan çıkarabileceğini söyledi.

Varathan, “Darbe sadece şirket marjları aşınırken ticaret yapmak değil, hanehalkının isteğe bağlı geliri azaltıyor, nakliye hava ceplerine boğuyor ve finansal baskı uzuyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu