Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Çin Yanlısı Olarak Gördüğü DSÖ’ye Verdiği Fonları Askıya Almayı Düşünüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nü Çin taraflı olduğunu ve bazı çağrıları yapmakta geç kaldığını söyleyen Trump, sağlanan fonları büyük ölçüde askıya alabileceklerini söyledi.
ABD, Çin Yanlısı Olarak Gördüğü DSÖ’ye Verdiği Fonları Askıya Almayı Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) koronavirüs salgınında Çin yanlısı olarak davranmakla suçluyor. Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Trump, örgütün salgın konusunda bazı çağrıları yapmakta geç kaldığını belirtti.

Özellikle Çin’e yönelik seyahat yasağına karşı çıktıklarını hatırlatarak, DSÖ’ye verdikleri fonları askıya almayı düşündüklerini açıkladı.

Başkan Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nü günlük basın toplantısında önemli konulara değindi.

Başkan Trump DSÖ Fon Askıya AlınabilirYeni tip koronavirüs salgınına ilişkin çok ciddi bir canavara karşı savaş verildiğini söyleyen Trump, bu haftanın çok acı olacağını belirtti. Virüs ile her cephede savaştıklarını hatırlatarak Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın konusunda bazı çağrıları yapmakta çok geç kaldığını söyledi.

Örgütün Çin odaklı çalıştığını, bu nedenle ABD tarafından sağlanan fonların büyük oranda askıya alınmasının değerlendirildiğini vurguladı. Örgütün önce Çin’e sınırların kapatılmaması gerektiğini söylediğini hatırlatan Trump, Wuhan’da yaşananları da dünyaya yansıtmadıklarını aktardı.

İlk etapta virüse grip gibi davranın şeklinde açıklama yapıldığını ve yaşanan en büyük pandemilerden biri olan 1918 İspanyol gribi ile karşılaştırıldığını hatırlattı.

Afrika kökenli Amerikalılarda koronavirüs kaynaklı ölüm oranının korkunç derecede olduğu bildirildi.

Siyahi Ölümler Daha FazlaOrtada bir orantısızlık olduğunu ve verilerle yakından ilgilendiklerini söyleyen Trump, bu durumdan memnun olmadığını belirtti. Doktor Anthony Fauci  Afrikalı Amerikalıların sahip oldukları hastalıklar nedeniyle virüsün etkisinin daha da arttığını söyledi. Söz konusu hastalıklar arasında; tansiyon, astım, obezite ve diyabet gösteriliyor.

Bu hastalıkların en fazla solunum güçlüğü ve ölüm yaşatan durumlar olduğunu söyleyen Dr. Fauci, en iyi tedaviyi vermekten başka yapacak bir şey olmadığını dile getirdi. USS Theodore Roosevelt uçak gemisi kaptanı Brett Cozier’in işinden atılması konusunda yöneltilen soruya cevap veren Trump, kaptanın yazdığı mektuba değindi.

“Cozier bu mektubu hiç yazmamalıydı. Ernest Hemingway olmasına gerek yok. Hata yaptı ama kötü bir günündeymiş.” diyerek rahat bir açıklamada bulundu. Bunu yanında BD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreteri Thomas Modly’nin istifa etmesinin de bir talihsizlik olduğunu aktardı. Kaptan Crozier, gemideki personelinin hayatını riske atamayacağını ve evlerinde karantinaya alınması gerektiğini belirten 4 sayfalık bir mektup yazmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu