Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’deki Dopingli Toparlanma, 4. Çeyrekte Yavaşlayacak

JPMorgan Asset Management’ın Baş Küresel Stratejisti, mali teşvik steroidinin azalmasının ardından ABD'nin ekonomik iyileşmesinin 4. çeyrekte yavaşlayabileceğini söyledi.
ABD’deki Dopingli Toparlanma, 4. Çeyrekte Yavaşlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisindeki teşvik belirsizliği devam ederken, alınan son bilgilere göre Pelosi anlaşmanın seçimden önce yetişemeyebileceğine işaret etti. Piyasalarda etki yaratan ABD teşvik belirsizliğiyle altın fiyatlarında gerileme kaydedildi.

Süregelen teşvik tartışmasına ilişkin görüş bildiren JPMorgan Asset Management’ın Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonomik canlanmanın mali teşvik steroidinin azalmasının ardından dördüncü çeyrekte yavaşlayabileceğini dile getirdi.

Ekonominin pandemi darbesinden hızla geri dönüyor gibi görünse de bunun aslında dopingli bir iyileşme olduğunu söyledi. CNBC’ye konuşan Kelly; “V şeklinde bir iyileşmeye benzeyen bir şey gördük ancak bu aslında kesintiye uğramış V, V’nin yarısı” dedi.

Küresel stratejist, mali teşvikin yönlendirdiği canlanma azaldığında büyümenin yeniden yavaşlayacağını belirterek şöyle konuştu:
ABD İşsizlik
Kaynak: Trading Economics

“Ekonomik bir iyileşme gibi görünüyor, ama gerçekten bir tür dopingli iyileşme. Mali teşvik dopingi ortadan kalktığında ekonomi daha yavaş büyüyecek, dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe göre çok daha yavaş büyüyecek.”

Zaten ikinci çeyrekte yüzde 31,4 küçülen ABD GSYİH’si için gelen başka yorumlar da üçüncü çeyrekte beklenen güçlü toparlanmayı dördüncü çeyrekte zayıf oranların takip edeceğini göstermişti. Geçtiğimiz gün yayımlanan FiveThirtyEight’in anketi de dördüncü çeyrekte ABD ekonomisi için yalnızca yüzde 4,9’uk büyüme öngördü.

CNBC’nin haberinde ABD’nin işgücü piyasasına da vurgu yapıldı. Kelly, ABD’de kaybedilen işlerin yarısı telafi edilirken pandemi nedeniyle kapanan endüstriler yeniden açılıncaya kadar yavaş ilerlemenin olacağını belirtti.

Sonuçta işsizlik oranı Eylül’de yüzde 7,9’a gerilese de yine de pandemi öncesi seviyenin iki katının üzerinde kaldı.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuru
Kaynak: DOL

Bununla birlikte Ancak 10 Ekim’de sona eren haftada yeni işsizlik maaşı başvuruları, vakalar yenilenen bir dalgayla artarken 22 Ağustos’tan bu yana en yüksek sayıya yükseldi.

Kelly de; “sağlıklı bir iyileşme için salgınla başa çıkmanız gerekiyor, bu kadar basit” dedi. Nihayetinde Washington daha fazla koronavirüs uyarısı konusunda çıkmaza girerken milyonlarca Amerikalı bu kriz sırasında yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla federal yardım bekliyor. Ancak Kelly, ülkenin Kasım ayındaki başkanlık seçimleri bittikten sonra bir teşvik paketi alacağını söyleyerek şöyle devam etti:

“Sanırım yine de teşvik alacağız. Bence insanlar, önümüzdeki iki hafta içinde teşvik alıp alamayacağımız konusunda takılıp kalmış. Beyaz Saray ile Demokratlar Meclisi arasında olup bitenlerin hepsi siyasetle ilgili. Seçimlerden sonra bir teşvik paketi çıkacağını düşünüyorum. Aslında çok fazla uyarıcı olacağını düşünüyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu