Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Cyber Monday’i Tüketici Harcamalarının %17 Yükselişle Rekor Yakalamasını Sağladı!

"Cyber Monday" kapsamında harcama yapan ABD'li tüketiciler, 9,2 milyar dolar ile rekor kırdı.
ABD’nin Cyber Monday’i Tüketici Harcamalarının %17 Yükselişle Rekor Yakalamasını Sağladı!
Yorum

ABD’de her yıl Şükran Günü tatilinden sonraki Pazartesi kutlanan “Siber Pazartesi (Cyber Monday)” 2 Aralık’ta ülke tarafından coşkuyla karşılandı. Ülkedeki tüketiciler Cyber Monday kapsamında yaptığı harcamalarda bu yıl rekoru yakaladı.

Dün ABD halkı yaptığı harcamaları 2018 yılının Cyber Monday’ine kıyasla %17 artırdı. Bu artış, harcama tutarının 9,2 milyar dolar seviyesine yükselmesini sağlarken kırılan bir rekora işaret etti. Ülkede yılın en büyük online alışveriş günü olarak bilinen bu özel gün, yapılan harcamalara bakılırsa bu etkisini kaybetmiş ya da kaybedecek gibi görünmüyor.

Kaliforniya merkezli Adobe Inc., ülkenin en çok alışveriş yapılan 100 online sitenin 80’inin perakende satıcılarına ait işlemleri inceleyen bir şirket olarak, tüketicilerin Cyber Monday harcamalarının 9,4 milyar dolar olacağını öngörmüştü.

Harcamaların 9,4 Milyar Dolar Olacağı ÖngörülmüştüUlaşılan veriler, Adobe Inc.’in beklentilerinin altında harcama yapıldığını gösterse de açıklanan 9,2 milyar dolarlık tutar harcamaların oldukça yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca söz konusu şirketin açıklamaları, rekor yakalayan alışveriş harcamalarının “altın saatler” olarak adlandırılan akşam 10 ve gece 2 saatleri arasında yapıldığını bildirdi.

ABD’nin “Tatil Sezonu (Holiday Season)” olarak bilinen ve ülke için en önemli günleri art arda sıralayan dönemde, satışların rekor seviyelere tırmanarak 730 milyar dolara ulaşacağı günler öncesinden tahmin edilmişti. 2018 yılının Tatil Sezonu’na kıyasla bu yıl %3,8-4,2 oranında artış olacağı tahmin edilen harcama tutarlarının perakende satıcıların yüzünü güldüreceği söylenmişti.

ABD’deki tüketicilerin birkaç yıl öncesinde olduğu gibi güne yönelik yapılan özel avantajları değerlendirmek yerine Kasım-Aralık aylarını kapsayan Tatil Sezonu’nun başından bu yana online alışveriş yapabilme imkanına sahip olmaları, bu yıl dikkat çeken bir detay olarak öne çıktı.

Emarketer’ın görüşleri, ülkedeki tüketicilerin Tatil Sezonu boyunca 135 milyar dolarlık online alışveriş yapacaklarına işaret ediyor. Bu artış, 2018’e kıyasla %13,3 yükselen perakende satışlarının %13,4’lük kısmına denk gelecek.

Tatil Sezonu Boyunca 135 Milyar Dolarlık Online Alışveriş YapılabilirAyrıca ABD’deki alışveriş sezonu, 2018 yılına kıyasla bu yıl Şükran Günü ve Yeni Yıl arasındaki zaman diliminin 6 gün daha kısa olması nedeniyle çok uzun sürmeyecek.

Öte yandan ABD’de kendini gösteren olumsuz hava şartları, tüketicilerin satış yerine gitmek yerine internet üzerinden online satın alım yapmalarını mecburi kıldı. Ülkede Kaliforniya eyaletinde etkisini gösteren şiddetli fırtına farklı bölgelere de yayılmıştı. Tüketiciler online alışverişe yönelmekte kendilerince başka sebepleri de öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu