Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Arasındaki Yeni Ticaret Anlaşmasının Piyasalar için Anlamı

ABD ile Çin arasında kabul edilen anlaşmanın piyasalar için anlamı yorumlandı.
ABD ile Çin Arasındaki Yeni Ticaret Anlaşmasının Piyasalar için Anlamı
Yorum

Analistler, ABD ile Çin tarafından kabul edilen ticaret anlaşmasının iki ülke arasındaki gerilimi azalttığını ve gelecek yılki şirket karı ile küresel ekonominin artmasına yardım edebileceğini düşünüyor. Hisse senetleri için de olumlu olacak gelişmenin analistleri, 2020’de piyasa için beklentilerini artırmaya yönlendirebileceği tahmin ediliyor.

Diğer tarafta siyasi analistler ise iki ülke arasında hala çetrefilli sorunlar olduğunu vurgulayarak durumun bir odak ve muhtemelen bir piyasa oynaklığı kaynağı olmaya devam edeceğini öngörüyor.

Strategas’tan Daniel Clifton, tarifelerdeki azalmaya işaret ederek güvenin geri gelmesiyle işletme harcamalarının artacağını söyledi.

Tarife Azalma İşletme Harcama Artıracak ABD’den yapılan açıklamada anlaşmanın Çin’in fikri mülkiyet, teknoloji transferi, tarım, finansal hizmetler, döviz alanlarında yapısal reformlar yapmasını gerektirdiği bildirildi. National Securities’in baş piyasa stratejisti olan Art Hogan; “hepimizin odaklanmadığı en büyük haberin, 15 Aralık tarifelerinin artmaması ve yükselişin durması olduğunu düşünüyorum” dedi. Citigroup küresel ekonomisti Cesar Rojas, ticaret gerilimlerindeki potansiyel azalmanın canlılığı artırmak için olumlu olması ve üretimdeki mevcut toparlamaya yardım etmesi gerektiğini savundu.

Aralık tarifelerinin olmamasıyla genel anlamda beklenenin alındığını vurgulayan Rojas, ulusal güvenlik meselelerinin ikili arasında bir tartışma konusu olmaya devam edeceğini de ekledi.

Ulusal Güvenlik MeselesiBazı analistler ise yatırımcıların haberlerden dolayı hayal kırıklığına uğradığını iddia etti. Örneğin Art Hogan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Sanırım Pazartesi günü uyanacağız ve bu hafta yanlış gitmiş ve gitmemiş olabilen birçok şey göreceğiz. Bu onlardan biri ve İngiltere seçimleri ise diğeriydi. Piyasa ne kadar fiyatlandırıldı ise o kadar kararsız olma eğiliminde.” Evercore stratejistleri ise anlaşma açıklamasının fikri mülkiyet konusunda belirsiz olduğunu dile getirdi.

Fundstrat Washington stratejisti Tom Block, anlaşmanın en büyük özelliğini daha fazla yükseltme olmaması ifadeleriyle açıkladı ve şu sözlerle görüş bildirdi:

ABD ile Çin Anlaşması Tarife Yükselmeyeceği Anlamına Gelecek “Bu olumlu mu? Kesinlikle evet. Peki taşlara yazılacak mı? Hayır, çünkü başkan öngörülemezliğini müzakere becerilerinin temel taşı olarak görüyor. Dolayısıyla piyasa şüpheci olmalı ve her adımda neler olacağını izlemeli.” İlaveten, Trump’ın değişken doğasının yanı sıra Çin ve ABD’nin insan hakları gibi diğer konularda anlaşmazlıklar yaşayabileceğini öne sürdü. “Çin’in insan hakları ihlallerini çözdüğümüzü sanmıyorum. Şu anda Hong Kong’da işler sessiz görünüyor, ancak televizyonda makineli tüfek ateşine koşan öğrencilerle ilgili bir şeyler olursa, manzara değişecektir” dedi.

CNBC tarafından Kasım ayında araştırılan pazar stratejistleri, 2020’de S&P 500’de sadece yüzde 5’lik artış beklediklerini belirtmişlerdi.

ABD ile Çin Anlaşması 2020 Piyasa Artıracak Ancak kazanç beklentilerinin artmaya başlaması durumunda, bu hedeflerin de artabileceği ortaya çıktı. Leuthold Group stratejisti James Paulsen, insanların duyarlılığının çok daha fazla güven kazanabileceğini ve büyüme oranı tahminlerinin artabileceğini söyledi. Prudential Financial’ın baş piyasa stratejisti Quincy Krosby, tondaki değişim ABD’nin yanı sıra uluslararası pazarlar için de olumlu olabileceğini şöyle aktardı:

“Mesele şu ki eğer ticaret savaşı artmış olsaydı, bu ABD’ye olan güveni incitirdi ve Çin ekonomisine ve nihayetinde ABD ekonomisine daha fazla baskı yapacaktır. Çin ekonomisi, en büyük ikinci ekonomi olarak, küresel ticareti körüklüyor. Anlaşma, Çin üzerindeki baskıların bir kısmını hafifletmeli ve Çin ekonomisinin ivme kazanmaya başlamasına izin vermelidir. ABD şirketlerinin Çin ekonomisine satış yapmasına da yardım etmelidir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu