Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin’in ‘Yapıcı’ Ticaret Görüşmeleri Asya Piyasalarını Yükseltti

ABD ile Çin'in yaptığı yapıcı ticaret görüşmelerini fiyatlayan Asya piyasaları haftaya yükselişle başladı.
ABD ile Çin’in ‘Yapıcı’ Ticaret Görüşmeleri Asya Piyasalarını Yükseltti
Yorum

Yatırımcılar, ABD-Çin ticaretinde daha fazla gelişme beklerken, Asya’da işlem gören hisse senetleri öğleden sonraki işlemlerde çoğunlukla yükseliş kaydetti. Anakara Çin hisseleri öğleden sonra yükseliş kaydederken, Şanghay kompoziti yüzde 0,58 oranında yükseldi. Shenzhen kompoziti yüzde 0,708 oranında değer kazanırken, Shenzhen bileşeni yüzde 0,76 artış kaydetti.

Çinli teknoloji devi Tencent’in hisseleri yüzde 2,06 oranında artarak, Hang Seng endeksinin yüzde 1,11 oranında artışını destekledi. Hareketler, aylardır sivil huzursuzluğun yaşandığı şehirde artan kargaşanın ortasında geldi. Reuters’ın bildirdiğine göre; Hong Kong polisi protestocularla bir gerginlik yaşadı ve gerçek kurşunla ateş edilebileceği konusunda uyardı.

Aberdeen Standard Investments Asya Pasifik bölgesinin genel müdür Hugh Young, piyasanın protestoları politik olarak görmeye başladığını söyledi. Young, Hong Kong’da listelenen hisselerin daha ön plana çıktığını da sözlerine ekledi.

Japonya’da ise gösterge endeksi Nikkei 225 yüzde 0,32 oranında değerlenirken, Topix endeksi küçük bir miktar yükseldi. Eskiden Yahoo Japonya olarak bilinen Z Holdings ve Line hisseleri, sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 2 değer kazandı.

Hareketler, Softbank Corp’un bağlı ortaklığı olan Z Holding’in, Line’ın şirketi Naver ile birleşmeyi planladığını duyurmasının ardından geldi.

Güney Kore’deki Kospi endeksi ise yüzde 0,34 oranında değer kaybetti. Avustralya’daki hisse endeksi S&P / ASX 200 de yüzde 0,61 ile değer kaybedenler listesinde yer aldı. Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,29 oranında değer kazandı.

Singapur’da ise ihracat rakamları izlendi. Ülkede Ekim ayı ihracat rakamları beklenenden fazla geriledi. Reuters anketinde yüzde 10,4’lük bir düşüş beklentisi bulunurken, petrol dışı yurt içi ihracat yıllık yüzde 12,3 düştü.

ABD-Çin Yapıcı Görüşmeler

ABD-Çin Yapıcı GörüşmelerYatırımcılar ABD-Çin ticaretindeki gelişmeleri izlemeye devam edecek. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Cumartesi sabahı ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile birinci aşama ticaret anlaşmasıyla ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Xinhua, iki tarafın birbirlerinin temel kaygıları hakkında yapıcı tartışmalar yaptıklarını ve temasta kalmaya devam edeceklerini bildirdi. Görüşme talebinin ise Mnuchin ve Lighthizer’den geldiğini belirtti.

Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow’un geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada, iki ekonomik santralin bir anlaşmaya yakınlaştığını söylemesinin ardından bu görüşme haberi geldi.

Commonwealth of Australia bankasındaki stratejistler, “ABD-Çin ticaret ve teknoloji müzakereleri bu hafta önünüzde kalacaktır. Şimdiye kadar birinci aşama ticaret anlaşması belirsizliğini koruyor. ABD yetkililerinden gelen olumlu yorumlara rağmen ABD ve Çin anlaşmanın temel unsurları üzerinde henüz anlaşmadılar,” ifadelerine yer verdiler.

Tarife konusunda son iyimserliklerin gerileme riski olduğunu söyleyen stratejistler, “ABD’nin halen 15 Aralık’ta 156 milyar dolarlık Çin ithalatında tarifeleri yüzde 15’e yükseltmesi planlanıyor. Mevcut tarifelerin kaldırılması, mevcut müzakerelerde kilit noktalardan biri gibi görünüyor,” dediler.

Japon Yeni Dolara Karşı Yükseldi

Japon Yeni Dolara Karşı YükseldiDoların altı önemli para birimi karşısında değerini takip eden dolar endeksi, geçen hafta 98,4 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra bugün 97,909 seviyesindeydi.

Bir önceki işlem haftasında 108,4 seviyesinin altında bulunan Japon yeni, bugün dolar karşısında yükseliş kaydetti. USD/JPY paritesi, 108,8 yen seviyesinden güne başladıktan sonra 108,67 yene kadar geriledi. Bu noktadan yeniden yükselişe geçen parite, TSİ 09:00’de 108,81 yenden işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,09 oranında artıda seyrederek 108,91 yenden alıcı bulmaya başladı.

Avustralya doları ise dolar karşısında güç kaybetti. AUD/USD paritesi, geçen haftaki işlemleri 0,6815 dolardan sonlandırdıktan sonra bu haftaya hafif artıda başlangıç yaptı. Daha sonra TSİ 08:15’te 0,6807 dolara kadar geriledi. Bu noktadan yükselişe geçen parite, yüzde 0,04 oranında artıda seyrederek 0,6818 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Yeni Zelanda doları da dolar karşısında yükselişe geçen dövizlerden oldu. NZD/USD paritesi, haftaya 0,6402 dolardan başladıktan sonra 0,6395 dolara kadar geriledi. Bu noktadan bir toparlanma eylemi gerçekleştiren parite, yeniden bir düşüş kaydetti. TSİ 08:40’ta dik bir yükseliş gerçekleştiren parite, yüzde 0,07 oranında artıda seyrederek 0,6405 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu