Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Savaşı Kayıpları, Milyarlarca Dolar Değerine Ulaştı

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşında meydana gelen kayıplar, milyarlarca dolar değerine ulaştı.
ABD-Çin Ticaret Savaşı Kayıpları, Milyarlarca Dolar Değerine Ulaştı
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında, politik açıdan kazanan ve kaybedenler oldu. Ancak son veriler, ekonomik olarak her iki tarafın da kaybeden olduğunu gösteriyor. Ve neden bir anlaşma hakkında daha fazla konuşma olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Kayıpların ise ABD ve Çin için onlarca milyar dolara ulaştığı biliniyor.

Siyasi olarak Başkan Donald Trump, Çin’in ABD’den dolar cinsinden çok daha fazlasını kaybettiğini söyleyebilir.

Trump Siyasi KayıpGeçen yılın ilk dokuz ayına kıyasla Salı günü yayımlanan ticari verilere göre ABD’den Çin’e yapılan ithalat 53 milyar dolar düştü. ABD’nin Çin’e ihracatı ise 14,5 milyar dolar geriledi. Ancak ABD, Çin’e ithalatından çok daha az ihracat yaptı. Yani en küçük düşüş bile daha büyük bir düşüş anlamına gelebiliyor.

Yılın ilk dokuz ayında ABD’nin Çin’e ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 düştü. Bu oran, Çin ithalatında görülen yüzde 13,5 oranındaki düşüşün üzerinde bir orana işaret ediyor. Bu ortalamalar, bireysel endüstrilerdeki gerçek sorunları da maskelemektedir.

Ticaret savaşının başlamasından önce 2017 yılının ilk dokuz aylık dönemi ile karşılaştırıldığında, Çin’e maden ve cevher ihracatı 2019 yılında yüzde 65 oranında artmıştır.

Çin'e Gönderilen Maden Arttıİhracat ormancılık ürünleri için yüzde 39 ve hayvancılık için yüzde 35 oranındadır. Buna ek olarak, ABD’deki tarımsal ihracat 2 milyar dolar düştü. Ulaştırma ekipmanı ihracatı 5,8 milyar dolarlık bir düşüş gözlendi. Bunun düşüşün ise Boeing 737 Max ile ilgili problemlerle bağlantılı olduğu söyleniyor. Ayrıca Çin’in uçaklara yönelik değişen tercihlerini yansıtıyorsa ABD için daha uzun ömürlü ve daha derin bir ekonomik sorun olacağı da belirtiliyor.

İyi haber; en zorlu endüstrilerden bazıları, gümrük vergileri gevşetilirse ve ticari ilişkiler ısınmaya başlarsa keskin bir sıçrama gösterebilir. Bazı ABD endüstrileri zaten yeni pazarlar bulmuş olabilir.

Tehlike ise Çinli müşterilerin zaten yeni tedarikçiler bulmuş olması anlamına geliyor. Bu da ABD ihracatçılarına kalıcı hasar verilmesi demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu