Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Savaşı Endişeleri, Petrol Fiyatlarını Düşürdü

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının büyümeyi olumsuz etkileyeceğine yönelik endişeler, petrol fiyatlarını düşüşe yöneltti. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Ticaret Savaşı Endişeleri, Petrol Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki kötüye giden ticaret savaşının küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını uzatacağı beklentilerine ağır bastı. Bunun sonucunda petrol fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Bu, bir haftadan uzun bir sürenin en büyük düşüşü oldu.

Geride bıraktığımız hafta, Başkan Donald Trump, FED’i faiz oranlarını düşürmeye davet etmişti. Böylelikle Çin ile çekişmeli bir şekilde devam eden ticaret savaşını ABD’nin kazanabileceğini ifade etmişti. Devam eden ticaret savaşının şimdiki etkisi petrol fiyatları üzerine oldu.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret savaşının kendi ekonomik tahminleri üzerinde aşağı yönlü bir risk oluşturduğunu açıklamıştı. Ardından, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) küresel büyüme tahminini düşürdü. Bunların sonucunda vadeli petrol kontratları New York’ta %1 civarında değer kaybetti.

Sektör tarafından fonlanan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları 2.4 milyon varil arttı. Bu, petrol fiyatlarını ilave olarak aşağı yönlü baskıladı.

ABD'de Ham Petrol Stokları ArttıYatırımcıların çelişkili arz-talep sinyallerini değerlendirmeleri ile birlikte bu ay petrol, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanma gösterdi. Bununla birlikte Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile ortakları, üretim kısıntılarını uzatabileceklerini belirttiler.

Bu eylemin Orta Doğu’da gerginliğin arttığı, Libya ile Venezuela gibi ülkelerdeki planlanmamış üretim aksaklıklarının arzı daha da sıkılaştırdığı bir dönemde gerçekleşebileceğini açıkladılar. Diğer bir yandan ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin birden bire kötüye gitmesi de ön planda olmayı sürdürecek.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. kıdemli stratejisti Miyoko Nakashima, “OECD ve diğerlerinin tahminleri talep büyümesinin yavaşlayacağını işaret ederken, OPEC’in arzı kontrol etmesi bekleniyor.” dedi.

OPEC'in Arzı Kontrol Etmesi BekleniyorArdından Nakashima, bunun sınırlı bir yükseliş anlamına geldiğini bildirdi. Fakat fiyatların göreceli istikrarlı bir bantta kalabileceğini de hemen ekledi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 49 sent veya %0.8 düştü ve Singapur saatiyle 11:33’te varil başına 62.64 dolar oldu. Fiyatlar erken saatlerde 62 sent civarında düştü. WTI, en son 13 Mayıs’ta %0.8’in üzerinde düşüşle kapanmıştı. Haziran kontratının vadesi ise Salı günü doldu.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Salı günü 21 sent aşağıda kapanışın ardından, 39 sent veya %0.5 düştü. Varil başına 71.79 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 9.14 dolar primli işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu