Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Arasındaki Ticaret Savaşı Çözülemez

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki anlaşmazlığa ilişkin görüş bildiren bir stratejist, ticaret savaşının uzun vadede çözülemez olduğunu söyledi.
ABD ile Çin Arasındaki Ticaret Savaşı Çözülemez
Yorum

Yatırımcılar Washington ile Pekin arasında birinci aşama anlaşma imzalandığında para kazanacaklarını düşünüyor gibi görünseler de bir stratejist ABD-Çin ticaret savaşının çözülemez olduğunu dile getirdi.

Plurimi Investment Managers yöneticisi Patrick Armstrong, anlaşma sonuçlanmadan önce herhangi bir varlığın tutulmasının kesinlikle buna değeceğini belirterek; “şu anda para kazanmanın yolu kolay, sadece bir şeye sahip olmanız gerekiyor, çünkü her şey daha yüksek seviyedeydi, kimse ticaret anlaşması duyurulmadan önce güne eksik girmek istemiyor” dedi.

Sonuçta Başkan Donald Trump’ın Ekim ayındaki açıklamasından bu yana, ABD ve Çin’in “birinci aşama” anlaşmasıyla ilgili olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

Trump Birinci Aşama Anlaşma Bu Yana Dalgalanma O zamandan beri pek çok gelişme yaşanırken Trump’ın bugünkü açıklaması, anlaşma etrafında büyük bir belirsizlik yarattı ki Trump, Londra’da gazetecilere verdiği demeçte Çin ile bir ticaret anlaşması imzalamak için 2020 seçim sonrasına kadar beklemenin daha iyi olabileceğini söyledi. Ancak piyasaların aylarca süren beklentilerine rağmen Armstrong, ön anlaşmanın ekonomik etkisi az olan bir tür haber tipi satmak olacağını öne sürdü.

“ABD ile Çin arasında herhangi bir ticari anlaşmanın çok sığ olacağını düşünüyorum, bu umduğumuz her şeyi kapsayan anlaşma olmayacak” dedi.

ABD Çin Anlaşması Sığ Olacak Yatırımcıların, Brexit ve ABD-Çin ticaret ilişkilerini temsil eden en büyük iki makro belirsizliğin 2019 başlarında çözülmesini beklediklerini ve şimdi beklemeye devam ederek 2020’ye doğru ilerlendiğini anlattı. Bununla birlikte Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı için görünüşte hiçbir sonun olmadığını ekleyerek şöyle konuştu:

“ABD-Çin savaşının çözülemez olduğunu düşünüyorum. Trump’ın dün yaptığı şey, Çin’le anlaşır anlaşmaz dikkatini Çin’den Güney Amerika’ya ve oradan Avrupa’ya çevireceği yönünde gerçek bir uyarı ve küresel ticaretin yeniden başlamasına yol açan bir ticaret anlaşması yapacağımızı sanmıyorum.” Stratejistin yorumlarının daha önce görüş bildiren birçok uzmanınkiyle benzeştiği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu