Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Savaşından Endişe Duyan Gelişen Piyasa Yatırımcıları Temkinli Davranıyor!

ABD ve Çin arasında bir türlü bitmek bilmeyen ticaret savaşı, gelişen piyasa yatırımcılarına endişe vermeyi sürdürüyor.
ABD-Çin Ticaret Savaşından Endişe Duyan Gelişen Piyasa Yatırımcıları Temkinli Davranıyor!
Yorum

Küresel ekonomiyi derinden etkileyen ve uzun zamandır devam eden ABD-Çin ticaret savaşı, son olarak tarafların karşılıklı olarak ek gümrük vergisi getirmesiyle daha da kızışmaya yöneldi. ABD 110 milyar dolarlık Çin ürününe dün itibarıyla bir tarife uygulamış, buna karşın Çin de yine aynı gün 75 milyar dolarlık ABD ürününe %5-10 ek vergi uygulamaya koyulmuştu.

Bu  gelişmelerle taraflar arasındaki tansiyonun daha da artacağı öngörülürken, gelişen piyasalardaki (EM) yatırımcılar da durumdan endişe etmeye başladı. Ticaret geriliminin istikrarsız gelişmeleri Ağustos ayının genel anlamda parlak geçmemesine sebep olmuştu.

Ağustos ayında iki ülkenin olası bir ateşkese yönelmesine ilişkin beklentiler hayal kırıklığı ve iyimserlik arasında gidip gelmişti.

İki Ülkenin Ateşkese Yönelmesi BeklentileriEM için son yılların en kötü aylarından biri olan Ağustos’un geride kaldığı şu günlerde yatırımcılar haber akışını yakından takip ediyor. Bununla birlikrte Fed’in küresel büyümeye destek vereceğine dair sinyaller de izleniyor.

Fon yöneticileri hisse senetleri ile paralarda yükseliş beklentisindeyken, ticaret savaşı ve dolardaki yükseliş geride bıraktığımız ay onlara hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bugün, Arjantin’deki bankalar da dahil tüm şirketlerin döviz işlemlerine getirilen kısıtlama Eylül ayının çok da iyi geçmeyeceğine ilişkin endişeleri artırıyor.

Söz konusu uygulama döviz alımı ile onların yurt dışına aktarımını kapsarken, bu tarz işlemler için bankalar ve ihracat yapan tüm şirketler ülkenin merkez  bankasından (BCRA) izin almak zorunda olacak.

Morgan Stanley’in Londra’daki bir stratejisti, ancak Fed’in daha güvercin bir politika izlemesi ya da ticaret savaşının durulmasıyla EM beklentilerinin iyileşmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Morgan Stanley'in Bir Stratejisti YorumladıStratejist ardından bu iki ihtimalin de şu an yakın görünmediğini sözlerine ekledi. Ayrıca Morgan Stanley ekonomistleri gelişen piyasa paralarının ilerleyen dönemlerde dolar karşısında %2 değer kaybedeceğini öngörüyor.

1 Eylül’den itibaren uygulamaya konulan yeni tarifeler zaten gündemden düşmeyen ABD-Çin ticaret savaşının bu yerini korumasına sebep oldu. EM yatırımcıları ise bu konuda gün geçtikçe daha temkinli davranmaya yöneliyor.

Neredeyse tüm dünya iki ülke arasındaki gerilimin ne zaman sona ereceğini merak ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz günlerde bu konuya bir açıklık getirmişti.

İş dünyası yöneticileri ve ekonomistlerine konuşan Pompeo, savaşın 2020 yılı başkanlık seçimlerine kadar bitebileceğini duyurmuştu. Bununla birlikte gerilimin tam olarak hangi noktada duracağını ise net olarak bilmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu