Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Anlaşması Aylarca Değil, Haftalarca Uzakta!

ABD'nin eski ticaret temsilcisi, Çin ile bir ticaret anlaşmasının Nisan ayının sonuna kadar gelebileceğinin hissettirildiğini açıkladı.
ABD-Çin Ticaret Anlaşması Aylarca Değil, Haftalarca Uzakta!
Yorum

ABD Eski Ticaret Temsilcisi Charlene Barshefsky, ABD ve Çin arasındaki ticari farklılıkların gerilim olmadığı sürece önemli olmadığını dile getirdi. Buna karşın Nisan ayı sonuna kadar gelebilecek bir anlaşmanın var olduğunu hissetmeye başladığından söz etti.

ABD ve Çin ticari anlaşmazlıklarını çözme konusunda hala uzak olsalar da Barshesky, Pekin’de Çin Kalkınma Forumu’nda konuştu.

Charlene Barshefsky Ticaret Anlaşması Yorumu“Bir araya gelmenin bir yolunu bulmaları gerekecek,” diyen Barshefsky, “ABD’nin, Çin’in üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeden önce gümrük vergilerini kaldırma düşüncesi bir risk gibi görünüyor diye bir problem yok,” dedi.

Dünyanın en büyük ikisi ekonomisi, dünya pazarlarını sarsan ve küresel büyümeyi sürdüren bir ticaret anlaşmazlığında. Geçen yıldan beri, ABD 250 milyar dolarlık Çin malına vergi uygularken, Çin 110 milyar dolarlık Amerikan ürününe yeni tarife getirdi.

Barshefsky, Çin için yükümlülükler üstlenmek ve henüz tarifelerle yüzleşmemenin haksızlık gibi göründüğünü söyledi.

Çin Tarafından YorumuBunun iki aşırı örnek ve konum olduğunu vurgulayan Barshefsky, anlaşmanın aylarca uzakta olduğunu düşünmediğini dile getirdi. “Her şeyden önce şu anda var olan ortamın sabit kalması şartıyla anlaşmanın ne zaman gerçekleştiğinin önemli olmadığını düşünüyorum,” dedi.

Söylemde ve eylemde bir tırmanma olmadığını dile getiren Barshefsky, anlaşma gerçekleştiği zaman bunun gerçekten önemli olduğunu sanmadığını belirtti. Eski ticaret temsilcisi, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında resmi bir ticaret anlaşması için zaman çizelgesi verilebilir mi sorusuna bu şekilde cevap verdi.

Temsilci, geçici bir anlaşma olsa da bunun bir yara bandı olduğunu ve aylar içinde değil, haftalar içinde olabileceği konusunda iyimser konuştu.

Anlaşma Haftalar İçinde OlabilirAncak tarifelerin ABD tüketicilerinin ceplerine kesinlikle çarptığına ve bunun talihsizlik olduğuna dikkat çekti. Nisan ayının sonunda bir anlaşma olabileceğini dile getiren Barshefsky iyimser yorumlarıyla dikkat çekti.

Ticaret çatışmasının merkezinde bulunan ABD ile Çin arasındaki ticaret açığı genişliyor. Amerikan’nın geçen yıl Aralık ayında Çin ile olan dış ticaret açığı, bugüne kadar 38,7 milyar dolardı. Görüşmeler, Çin gibi Amerikalı şirketleri piyasaya erişim karşılığında teknolojiyi devretmeye zorlayan konular üzerinde de zorluklarla karşılaşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu