Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Savaşı Küresel Ticaretin Yeniden Düzenlenmesinin Sadece Başlangıcı

JP Morgan analisti, ülkeler arası ilişkilerin önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde değişirken ticaretin önemli bir sorun olmaya devam edeceğini öngördü. Detaylar şöyle;
ABD-Çin Savaşı Küresel Ticaretin Yeniden Düzenlenmesinin Sadece Başlangıcı
Yorum

JP Morgan analisti, ülkeler arası ilişkilerin önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde değişirken ticaretin önemli bir sorun olmaya devam edeceğini öngördü. Tahmin, ABD ile Çin’in küresel piyasaları sarsan ticaret savaşları tüm hızıyla sürerken geldi. Geçen hafta Başkan Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmış ve Çin de misilleme yapmakla tehdit etmişti.

Sonrasında ise Trump Çin’e anlaşma için bir ay süre tanırken Çin de bunun için ABD’ye üç koşul vermişti. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin bir ticaret anlaşması imzalamaya yakın olduğu yönündeki spekülasyonlar üzerine yaşanan gelişmeler, küresel piyasalarda şok etkisi yaratmıştı.

Burada görüş bildiren JP Morgan analisti, Çin de dahil olmak üzere ülkeler küresel sahnede daha fazla güç kazanırken, yatırımcıların daha çok ticaret anlaşmazlığı beklemeleri gerektiğini söyledi.

JP Morgan Yatırımcılar Daha Fazla Ticaret Anlaşmazlığı Beklemeli James Sullivan, buün CNBC’ye verdiği demeçte; “çok kutuplu bir dünyaya doğru ilerlemeye başladığımız için bu ticaret konuşmalarının rasgele olmadığını anlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. Özellikle de öz sermaye yatırımcıları olarak bunun artık yeni normal olduğunu fark etmeleri gerektiğini kaydeden Sullivan, söz konusu ticaret konuşmalarının önümüzdeki 10 ila 20 yıl için küresel pazarların zeminin bir parçası olduğunu dile getirdi.

Çünkü bu ülkelerin ve ekonomilerin dünyadaki göreceli yerlerini belirlediklerini ve Çin’in yükselişini göz önüne alarak genel küresel yapıyı nasıl yeniden sıraladıklarını hesapladıklarını anlattı.

JP Morgan ABD-Çin Anlaşmazlığı Sadece Başlangıç Kısacası Sullivan, ticaret anlaşmazlıklarının uzun süre daha gündemin ana konuları arasında yer alacağını savundu ki son gelişmeler de gayet haklı olabileceğini destekledi. Örneğin, Pazar günkü açıklamasında Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Trump ile Xi Jinping’in Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi’nde bir araya gelebileceklerini söyledi.

Kudlow, böyle bir toplantının şansının oldukça iyi olduğunu belirtirken ABD’li ve Çinli müzakerecilerin ne zaman bir araya geleceği konusunda somut, kesin planlar olmadığını kaydetti. Ayrıca Kudlow, Çin’in nihai bir anlaşma için çok güçlü uygulama hükümlerini kabul etmesi gerektiğinin de üzerini çizdi. Pekin ise bugün Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Halkın Günlüğü’ndeki bir yazıda; “Çin hiçbir zaman ülkenin saygısını yitirmeyecektir ve hiç kimse Çin’in çekirdek çıkarlarına zarar verecek acı sonuçları sine çekmesini beklememelidir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu