Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Savaşı ve Korumacılık Dünyayı Çok Kötü Bir Yere Götürüyor

İsveçli milyarder Marcus Wallenberg, ABD-Çin savaşının dünyayı çok kötü bir yere götürdüğünü söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
ABD-Çin Savaşı ve Korumacılık Dünyayı Çok Kötü Bir Yere Götürüyor

İsveçli milyarder Marcus Wallenberg bugün verdiği bir demeçte; ABD-Çin ticaret çatışmasının dünyayı çok kötü bir duruma götürdüğünü ve Avrupa’nın daha fazla bölünmeye hazırlanmak için teknolojik yeniliğe yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Avusturya’daki Salzburg Zirvesi’nde konuşan Wallenberg, Çin-ABD ticaret savaşının son derece uğursuz olduğunu söyledi. “Bütün tarih bize, korumacılığın hiçbir yere ve genellikle çok, çok kötü bir duruma yol açacağını söylüyor ve ne yazık ki şu anda gördüğümüz şeyin aslında tamamen yanlış tarafa gittiğini düşünüyorum.” dedi.

SEB özel bankacılık grubunun başkanı ve varlık yöneticisi FAM’nin başkanı olan Wallenberg, ticaret ihtilafına çözüm bulmadaki gecikmenin sadece bir tarafın suçu olmadığını belirtti.

İsveçli Milyarder Wallenberg ABD-Çin İhtilaf Çözüm Bulma Gecikme İki Tarafın Suçu “ABD ile Çin arasındaki ticari ilişki her iki taraf için de son derece önemli, bu yüzden umarım gerçekten onu kurtarmaya çalıştıkları bir pozisyona ulaşacaklardır” ifadelerini kullanan Wallenberg, endişe verici şeyi, her iki tarafın da durumu çözmeye çalışmasına rağmen ticaret ilişkilerinin geleceği konusundaki büyük soruların devam etmesi olarak tanımladı.

Çin’in düşünce ve politika süreçlerinde onlarca yıldır yaşadığını dile getiren iş insanı, diğer tarafta ABD ile Batı Avrupa’nın, dört ya da beş yılda bir siyasi durumlarını değiştirdiklerini aktardı.

Marcus Wallenberg ABD-Çin Savaşı YorumuAyrıca belirsizliklerin çoğunun yeni teknolojilerden ve onların iş yapma şekillerini nasıl etkileyeceklerinden kaynaklandığını anlatan Wallenberg; “ileride teknoloji açısından çatallanmış bir dünya görecek miyiz, bazı insanlar zaten böyle bir dünyada olduğumuzu söylüyor” dedi.

Ayrıca İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson’un büyük bir sahibi olan ailesinin, telekomünikasyonda birkaç farklı standarda sahip olma girişiminin ekonomik olmadığını öğrendiğini vurguladı. Burada bazı uzmanlar tarafından gelecek için gerçek bir olasılık olarak gösterilen internetin ikiye bölünmesi ihtimali gündeme geldi.

Wallenberg konuyla ilgili, teknoloji sektöründe bir rekabet ortaya çıktığında Avrupa’nın hangi tarafta duracağından emin olamadığını savundu.

Marcus Wallenberg ABD-Çin Teknoloji Bölünmesi Avrupa Nerde Duracak “Robotiğe bakarsanız, yapay zekaya bakarsanız, gelecekte kullanacağımız tüm bu yeni teknolojilere bakarsanız, tamamen güvenli iletişime bağımlı hale geleceğiz, dolayısıyla bu gerçek bir sorun. Avrupa hükümetlerinin Çin ve ABD arasında denge kurmaya çalıştıkları ve bu rakiplerden birinin yanında taraf tutmadıkları açıkça görülüyor. Bu noktada Avrupa’nın hangi tarafa gideceğini bileceğimizi düşünmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Teknolojik bir bölünme potansiyelinin Avrupa’ya geleceğe gerçekten yatırım yapmak için daha fazla teşvik vermesini, böylece kendi ayakları üzerinde daha fazla durabileceğini de ekledi. Son olarak Almanya’ya ve Avrupa’daki diğer büyük ekonomik güçlere bakıldığında, Amerikan pazarı ve Çin pazarına çok bağlı olduklarının göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum