Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Savaşında Bir Duraklama Bile Piyasalar için Büyük Bir Rahatlama Olur

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Baş Ekonomisti Robin Brooks, ABD-Çin savaşında bir duraksamanın piyasalar için büyük bir rahatlama olacağını söyledi.
ABD-Çin Savaşında Bir Duraklama Bile Piyasalar için Büyük Bir Rahatlama Olur
Yorum

Washington merkezli ticaret grubu Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Baş Ekonomisti Robin Brooks, birçok yatırımcının ABD-Çin savaşından kaynaklanan ekonomik zararlardan endişelenmesiyle, bu ikili mücadelede bir duraklamanın bile piyasalar için büyük bir rahatlama olacağını söyledi.

“Sadece bir duraklama olsa bile, bunun çok iyi olacağını düşünüyorum. Piyasalar için büyük bir rahatlama olacağını düşünüyorum” dedi. Sonuçta ABD piyasaları, Perşembe günü ticaret müzakereleriyle ilgili birçok çelişkili başlığın ardından çalkantılı bir koşuya girmişti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin yetkilileri Perşembe günü Washington’da bir araya gelirken, ABD Başkanı Donald Trump, müzakerelerin gerçekten iyi gittiğini söylemişti.

Trump Müzakere İyi Gittiğini Söyledi Tabii, bugün Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşecek Trump’ın görüşmesinin ardından ne diyeceği de merakla bekleniyor. Diğer taraftan, pek çok analistin iki tarafın bu haftaki görüşmelerde neler yapabileceği konusundaki beklentileri düşük. Bazıları ABD ve Çin’in şu an için sınırlı bir anlaşmaya varabileceğini, diğerleri ise 15 Ekim ve 15 Aralık tarihlerinde yapılacak olan sonraki tarife artışlarının erteleneceğini öngörüyor.

Brookings Enstitüsü’nün kıdemli bir üyesi olan David Dollar ise bugünkü açıklamasında iki ülkenin ulaştığı herhangi bir anlaşmanın sürmeyebileceği konusunda uyardı.

ABD Çin Anlaşması Sürmeyebilir Geçmişte ABD ve Çin’in bir anlaşmaya varmaya yaklaşmış göründüğü durumlar olduğunu ama her seferinde mücadeleni yeniden yükseldiğini hatırlattı.

“Yatırımcıların buna bakmasından endişe duyuyorum, bir anlaşma olursa yarın rahatlayacaklar ancak daha sonra kendilerine şunları sormaya başlayacaklar: ‘Bu gerçekten kararlı mı? Bunun uzun süre devam etmesini bekliyor muyuz? Bu belki birkaç ay içinde parçalanabilir mi?’ Bunun dağılabileceğinden endişelenmek mantıklı.”

Dollar bunun özellikle de Çin’deki insan hakları ihlalleri ve Hong Kong protestoları gibi konuların müzakereleri karmaşık hale getirmesiyle gerçekleştiğini anlattı. Trump yönetimi daha bu hafta Çin’in Müslüman azınlıklara kötü muamele gösterdiği neticesiyle 28 Çinli kuruluşu kara listeye almış, aynı zamanda kötü muameleden sorumlu olduğuna inandığı Çinli yetkililere vize kısıtlamaları getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu