Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Arasındaki Savaş Türk Üzümüne Yaradı, İhracatta %14 Artış Oldu

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, dolaylı yollardan Türk üzümüne talebin artmasını sağladı.
ABD-Çin Arasındaki Savaş Türk Üzümüne Yaradı, İhracatta %14 Artış Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı son bulmadıkça iki tarafın ilişkileri kızışıyor. Çin hükümeti, bir süre önce ABD üzümüne ek vergi getirilmesiyle birlikte odağını Türk üzümüne çevirdi. Böylelikle Çin’e üzüm ihracatını artıran Türkiye, çiftçilerin yüzünü güldürürken aynı zamanda iyi bir gelir elde etti.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) derlenen bilgiye göre kuru üzüm ihracatının başlatıldığı tarih olan 1 Eylül’den 16 Kasım’a kadarki dönemde üzümün dışa satımı 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %9 artarak 162 milyon 705 bin dolara yükseldi.

İngiltere, Türkiye’nin en fazla kuru üzüm ihracatı gerçekleştirdiği ülke olurken, tutar 46 milyon 500 bin seviyesinde kaydedildi.

En Fazla Kuru Üzüm İhracatı İngiltere'ye OlduÜzüm ihracatında İngiltere’nin hemen ardından 19 milyon 537 bin dolarla İtalya geldi. Üçüncü sırada yer alan Almanya’ya ise 19 milyon 100 bin dolarlık üzüm satıldı.

Özellikle son dönemlerde ton başına ihracat fiyatı 2 bin dolar seviyelerinde bulunan kuru üzüm sektörü, başarı yakaladığı geleneksel pazarlar yerine yeni pazar aramaya odaklandı. Bir süredir hedef tahtasında bulunan Uzak Doğu pazarına kuru meyve ihracatının artırılmasını kapsayan çabalar, olumlu sonuç verdi.

Ticaret savaşının Türk üzümüne getirdiği talep fazlalığı, Türkiye’den Çin’e gerçekleştirilen kuru üzüm satımında 2018’in aynı dönemine kıyasla %14 artış kaydedilmesinin önünü açtı. Tutar 1 milyon 600 bin dolara yükseldi.

Çin'e Kuru Üzüm Satışı ArttıÖte yandan Kasım ayı başında Çin’de düzenleneceği aylar öncesinden duyurulan Çin İthalat Fuarı, Türk kuru üzüm ihracatçılarına yaradı. Bu kapsamda Çin’e yapılan ihracatın daha da artacağı beklentileri oluştu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Çin İthalat Fuarı’nın belirlenen amaçlar doğrultusunda oldukça verimli geçtiğini aktardı. Celep, hem yapılan tanıtım faaliyetlerinin hem de ABD-Çin arasındaki ticari gerilimlerin kuru meyve başta olmak üzere pek çok Türk ürününe talebi artırdığını ifade etti.

Söz konusu fuara katılan firmaların Türkiye’den satın almak istediği ürünlerin başında kuru meyve geldiğinin bir kez daha altını çizen Celep, Çin’e olan kuru meyve ihracatında gelecek dönemlerde artış olacağını öngördü. Çin’in sıkça meyve tüketen bir ülke olduğunu söyleyen Celep, buraya yapılan ihracatın artırılacağını söyledi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin ve Çin’e kuru üzüm ihracatı yapan firmanın yönetim kurulu üyesi Şemsettin Özgür, kuru üzüm sektöründe yakalanan dışa satım başarısına değindi. Türkiye ve dünyada üzüm rekoltesinin iyi seviyelerde olduğunu açıkladı. Eğer Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahalesi olmasaydı fiyatların çok daha düşük seviyelerde olacağını söyleyen Özgür, uygulanan alım politikası ile ürün fiyatlarının 10 TL üzerinde kaldığını ve bu sayede ihracat fiyatlarının arttığını açıkladı.

Çin’in üzüm üretebilen bir ülke olduğunu söyleyen Özgür, ülkede orta gelirli nüfusun artmasıyla birlikte ithal üzümlere ilginin arttığını açıkladı. ABD’nin uyguladığı ek vergiler nedeniyle Türk üzümünün Çinliler için daha cazip olduğunu ifade etti. Bu noktada Türkiye için Çin’in önemi giderek artan bir pazar olduğuna vurgu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu