Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Çin Müzakerelerinde Zirveye Gelindi, Gündem Sonuç Kolluyor!

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticari gerilimlere dair sona yaklaşılıyor, piyasalar sonuç beklerken gelişmeye dair son ayrıntılara bakış;
ABD Çin Müzakerelerinde Zirveye Gelindi, Gündem Sonuç Kolluyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump yönetiminin, Pekin’in orijinal revizyonları yürürlüğe sokmasını sağlamak için cezalandırıcı gümrük vergilerinin kalmasını talep etmesi, ABD ve Çin ticaret müzakerecilerinde bir anlaşmayı hedefleyen ve yeni yüz yüze görüşmelerin başlamasına kaynak oldu.

Heyetler Çarşamba günü Washington’da bir araya geldi. Başkan Trump ile Çin’den Xi Jinping’in imzalayabileceği bir anlaşma üzerinde ortak paydada bulunulmaya çalışılıyor. 

Her iki taraf için de yüksek risk mevcut, çünkü bir anlaşmaya varamamak finansal piyasalarda sarsıntıya neden olabilir ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkileri daha da zora sokabilir.

Karşılıklı Kaldırılacak Vergiler

Ek Tarifelerin Karşılıklı Olarak KaldırılmasıÇin ticaret elçisi Liu O’nun önceliği ABD’deki meslektaşlarını hemen hemen 250 milyar dolarlık Çin malının tarifelerini çıkarması için anlaşma imzalamaya ikna etmek. Buna karşılık Pekin, 110 milyar ABD doları tutarındaki malların satış vergilerini kaldırmaya hazır.

Bay Liu’nun ilerleme kaydettiğine dair bir işarette Trump, bugün Bay Xi ile yapılacak bir zirve tarihini duyurmak istediğini belirtti. Ticaret uzmanlarının söylediğine göre, iki taraf bir anlaşmanın zirvesinde ve bu tarife sorununun çözümünde büyük bir sinyal olarak görülüyor. Ancak yetkili, durumun akıcı olduğu ve planların değişebileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

Pekin’in müzakerelerde ABD hizmetlerini ve tarımsal pazarları Çinli şirketlere daha fazla açmaktan başka birkaç ticari talebi var. Üstelik ABD ticari liderleri Çin’in tarifeleri tamamen kaldırma yönündeki talebini de destekliyor.

Tarifeler Büyük Gölge

Tarifeler Karşılıklı Adımları EngelliyorHer iki ülkede de düzenli olarak kıdemli ticaret görevlileriyle görüşen Myron Brilliant (ABD Ticaret Odası Genel Başkan Yardımcısı), “Tarifeler kaldırılmadan, ABD ile Çin arasında her zaman bir anlaşma yapılması pek mümkün değildir.” dedi.

Ancak ABD ticari müzakerecileri tarifeleri Çin’in ticaret anlaşmasındaki taahhütlerini yerine getirdiğinden emin olmanın bir yolu olarak görüyorlar. Kaldıraçları yavaşça geri almak istiyorlar. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Mart ayında Senato Finans Komitesine verdiği tarife kaldırmadan önce “gerçek ilerlemeler gerekiyor” demişti.

Tarife çıkmazı, görüşmelerdeki diğer sorunları gölgede bırakıyor çünkü bu, Trump ve Xi’nin onaylaması gereken en temel kararlardan biri. Her iki lider de elini göstermiyor.

“Tarife Adamı”

Tarife Adamı Donald TrumpBay Trump kendisini “Tarife Adamı” olarak ilan etmesine rağmen, Çin vergileriyle ilgili çelişkili açıklamalar yaptı. 20 Mart’ta, tarifelerin bir anlaşma sonrasında önemli bir süre kalacağını söyledi. İki gün sonra, bunun yalnızca 50 milyar dolarlık Çin ithalatını hedefleyen ABD tarifelerinin ilk turuna uygulanabileceğini belirtmişti.

Tarife sorusu, (iki liderin bir anlaşma için baskı yapmaya karar verdikleri Aralık ayındaki zirveden bu yana) şu anki ticaret müzakerelerinde belirgin bir şekilde öne çıkacak.

Diğer konular arasında ABD mal ve hizmetlerinin satın alınması, ABD ihracatındaki diğer engellerin kaldırılması, ABD’nin fikri mülkiyet haklarının daha iyi korunması ve ABD şirketlerinden Çinli meslektaşlarına zorla teknoloji transferine son verilmesi ele alınabilir.

Müzakerelerin Liderler Tarafı

ABD Çin Müzakereleri Trump ve Xi TarafıUlusal Ekonomik Konsey Müdürü Lawrence Kudlow, müzakerelerin birkaç gün sürmesi bekleniyor. Bay Liu’nun Perşembe günü Oval Ofis’te, bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek olan Bay Trump ile görüşmesi bekleniyor. (Bay Liu, Çin’in üst düzey hükümetinden ve parti liderlerinden büyük imtiyazların onayını almak zorunda. Benzer şekilde, Bay Lighthizer, Bay Trump’ın onayını almalıdır.)

Geçtiğimiz ay Pekin, Bay Trump’ın yönetimini bir anlaşmaya varabilmek ve ikna etmek için birçok hamle yaptı. Bunlar arasında Çin’in dış yatırım yasasını yenileme zorunluluğu, zorla teknoloji transferini açıkça engelliyor ve bulut bilişim şirketlerinin Çin’in bazı bölgelerinde faaliyet göstermesine izin vermeye istekli olabileceğinin sinyalini veriyor.

Çin ayrıca, afyon türevi fentanilin tüm çeşitlerinin, Başkan Trump’ın talep ettiği gibi kontrol edilen maddeler olduğunu açıkladı. Xi, Buenos Aires’teki Aralık ayı zirvesinde Trump’a, Çinli üreticilerin yüksek derecede bağımlılık yapan uyuşturucu çeşitlerini geliştirmelerine izin veren boşlukları kapatmak için daha fazlasını yapacağına söz vermişti.

Gelişmenin Bilişim Kanadı

Gelişmeye Dair Bulut Teknolojisi GündemiPekin, hareketleri ABD’ye taviz vermemek için ekonomisini açmaya yardımcı olarak nitelendirdi. Çin üst düzey ekonomi yetkilileriyle konuşan Cornell Üniversitesi’nden Çinli araştırmacı Eswar Prasad, “Mağarada olarak görülmek istemiyorlar, ABD ile aynı düzeyde bir güç olarak görülmek istiyorlar.” dedi.

ABD daha önemli değişiklikler için Pekin’e baskı yapıyor. Örneğin bulut bilişim konusunda Pekin, ülkenin serbest ticaret bölgelerinden birinde “serbestleştirme pilotu” programı düşünüyor. Program yabancı sağlayıcıların oradaki veri merkezlerine sahip olmalarına izin verilecek.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Ancak ABD bulut bilişim şirketleri, bunun yeterli olmadığından, ABD müzakerecilerini karşılıklı muamelelerde ısrarcı olmalarını istiyorlar. Çinli bilişim şirketleri ABD’de engel olmadan çalışabilir. Microsoft Corp. ve Amazon.com Inc. gibi ABD bulut sağlayıcıları, Çin’de ortak işlemler oluşturmalı ve teknolojilerini yerel bir ortağa lisanslamaları gerekiyor.

İki Egemen Ülke

ABD ve Çin Egemen ÜlkelerBay Lighthizer, başka bir ABD önceliğine zorlamak için tarife meselesini kullanıyor; Çin’in bir ticaret anlaşmasında misilleme yapmama şartını kabul ettiğini de belirtiyor. Ticaret temsilcisi planını özel konuşmalarda, ancak sadece genel hatlarda çizdi.

Önerilen plan, her iki tarafın da iddia edilen ihlaller üzerinde pazarlık etmesine izin verecek. Ancak bu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması halinde ABD tek taraflı olarak Çin mallarına vergi uygulayabilir. (Çin’den de misilleme gelebilir.)

Pekin bu fikri kamuoyuna sundu. Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, herhangi bir uygulama mekanizmasının adil, eşit ve karşılıklı olması gerektiğini söyledi. Çinli müzakereciler, Pekin’in böyle bir hükmü düşüneceğini bildiğini ifade ediyor.

King & Spaulding’in ticaret avukatı Stephen Orava, böyle bir sözün bir şekilde bir anlamı olmayacağını söyledi. “Günün sonunda ABD ve Çin, istedikleri zaman görevlerini yerine getirebilecek egemen ülkeler.” dedi.

Trump’ı İkna Edebilecek Madde

Donald Trump'a Cazip Gelebilecek MaddeAncak planın Bay Lighthizer için müzakereler açısından yararlı olabileceği de düşünülmekte. Pekin’e hemfikir olması durumunda, bir ticaret anlaşmasının Çin ile daha önce müzakere edilen her şeyin çok ötesine geçtiğine dair güçlü bir argüman olabilir. 

Bu onun Başkan Trump’ı anlaşmayı onaylaması ve önemli miktarda tarifeleri kaldırması için ikna etmesine yardımcı olacak bir madde haline gelmesine kaynak görülebilir.

Bay Lighthizer Başkan’ın tarife düşkünlüğünü paylaşmasına rağmen, bazen Trump tarafından reddedilmek için onları düşürmeye istekli olmuştu. Bu, Bay Lighthizer’in ABD’nin yeniden adlandırılan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması Kongresi’nde geçişi kolaylaştırmak üzere yorumlanabilir.

Gelişme ABD’nin iki ülke üzerindeki çelik ve alüminyum tarifelerini iptal etmesi gerektiğini savunduğu Meksika ve Kanada’daki durum başlığında değerlendirilebilir.

Avantajlı Pazarlık

Pazarlık Avantajları GündemiAlternatif olarak, Lighthizer bu maddeyi Liu ile bir pazarlıkta kullanabilir. ABD, Pekin’in daha uzun bir süre için geçerli olan tarifelere rıza göstermesi karşılığında misilleme yapılmamasını talep edebilir. Yine bu Bay Trump’a hitap edebilir ve bir anlaşma için desteğini kazanabilir.

Her türlü anlaşmanın ve tarife konusunun ortaya çıkabileceği, Xi ile Trump arasındaki bir toplantıda tamamlanması bekleniyor. Ancak Pekin, böyle bir toplantıdan önce tüm ayrıntıları kilitlemek istiyor; ABD başkanının Bay Xi’yi siyasi tehlikeye sokacak bir talep ya da negatif şeyler istemek için bu fırsatı kullanmasından korkuyor.

Bu korku, Bay Trump Şubat ayı sonlarında Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile birlikte bir Hanoi zirvesinden çıkan sonuçlar ele alındığında daha da güçleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu