Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Görüşmelerindeki Değişkenliğe Rağmen Çözüm için Potansiyel Var

UBS, ABD ile Çin arasındaki son görüşmelerin ardından mevcut oynaklığa rağmen çözüm için potansiyel gördüğünü söyledi. Ayrıntılar aşağıda;
ABD-Çin Görüşmelerindeki Değişkenliğe Rağmen Çözüm için Potansiyel Var
Yorum

UBS Başkanı Axel Weber, Cumartesi günü verdiği demeçte ABD ile Çin arasındaki müzakerelerin zaman zaman değişken görünebileceğini ancak iki ülkenin farklılıklarını uzun vadede çözmeleri için hala şans olduğunu aktardı.

Yatırımcılar ticaret ihtilafının etrafındaki işaretleri yakından takip ederken UBS Başkanı Weber’in açıklamaları iyimser göründü. Öte yandan Weber’in iyimser açıklamalarının iki ülke arasındaki son gelişmeler üzerine gelmesi dikkat çekti.

Gelecek ay Washington’da yapılacak görüşmelerden önce ticaret konuşmak için ABD’de olan Çinli temsilciler, Cuma günü ABD’li çiftçilerle görüşmek üzere planlanmış seyahatlerini iptal etmişlerdi.

UBS Başkanı ABD Çin Görüşme Açıklaması Bu gelişme S&P 500’ü hafifçe aşağı indiren bir gelişme olmuştu. İsviçreli varlık yönetimi devinin başkanı Axel Weber de gelişme üzerine; “Bunları gözden geçirmelisin çünkü bu görüşmelerde inişler ve çıkışlar oldu, bu görüşmeler konusunda her iki tarafta da çok fazla oynaklık oldu” diyerek şöyle devam etti: “İlgilendiğimiz şey uzun vadeli gelişmeler ve şu anda büyük bir anlaşmazlık varken, bence çözüm potansiyeli de var. Ve çözüm potansiyeli, ticaretin her iki taraf için de gerçekten yararlı olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.”

Nihayetinde bir yıldan uzun bir süre önce başlayan ticaret anlaşmazlığı, iş güvenine zarar vermiş ve küresel ekonomi için en büyük risklerden biri olarak gösterilmişti.

UBS Başkanı ABD Çin Anlaşmazlığı İyimser Açıklama Örneğin Uluslararası Para Fonu, ABD-Çin anlaşmazlığının bir sonucu olarak yükselen tarifelerin 2020’de küresel ekonomik verimi yüzde 0.8 azaltabileceği ve gelecek yıllarda daha fazla kayba yol açabileceği konusunda uyarmıştı. Hem ABD’nin hem de Çin’in bu olumsuz ekonomik etkiden korunmayacak olduğu gerçeğine atıfta bulunan Weber, bunun her iki tarafı da müzakere masasına dönmeye teşvik eden faktörlerden biri olduğunu dile getirdi.

Blackstone Başkan Yardımcısı Tony James gibi Axel Weber de iki ülkenin belli gelişmeleri sıralayacak bir anlaşmaya varabileceğini ve diğerlerini daha fazla müzakere için bırakabileceğini öngördü.

UBS Başkanı ABD Çin Hala Anlaşmaya Varabilir Ekonomik büyüme üzerindeki etkinin yanı sıra bazı uzmanlar ABD-Çin ikili mücadelesinin teknoloji dünyasını ikiye bölebileceği konusunda da uyarılarda bulunuyor. Ancak Weber, bölünmenin Çin’in Facebook ile Amazon’a benzer platformları WeChat, Alibaba gibi şirketleriyle en başından beri var olduğunu savundu.

Ticaret savaşının bu bölünmeleri güçlendirecek gibi göründüğünü ki bunun da küresel iş dünyası için kötü haber olduğunu vurgulayan UBS Başkanı; “Çinli tüketicilerin, eşdeğer platformlardan, ABD benzeri platformlardan uzaklaşacakları yönünde çok az beklenti var. Öyleyse, yeni bir gerçeklikle karşı karşıya değiliz. İki kutuplu bir sistemle karşı karşıyayız ve beklentilerim daha fazla entegre olmayacağı yönünde.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu