Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Devlet Medyası: “ABD-Çin Görüşmeleri Artan Bir Tehditle Karşı Karşıya!”

Çinli Global Times Gazetesi'ne göre, ABD-Çin ticaret görüşmeleri tehdit altında olabilir.
Çin Devlet Medyası: “ABD-Çin Görüşmeleri Artan Bir Tehditle Karşı Karşıya!”
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin gazetesi Global Times, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin Sincan ve Hong Kong gelişmeleri dolayısıyla artan bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi. Kısa bir süre önce Çin hükümeti, ABD şirketlerine ilişkin yaptırımla sonuçlanabilecek “güvenilir olmayan” şirketlerin listesinin yayınlanabileceğini duyurmuştu. Haberinde bu duruma değinen Global Times, ticari görüşmelerin alarm verdiğini açıkladı.

Söz konusu listenin hazırlanma aşamasında olduğunu haberi, Kominist Parti destekli Global Times’ın Salı günü Twitter hesabından yazdığı ileti ile duyuldu. Burada, Cumhuriyetçi Senatör olan Marco Rubio’nun Uygur müslümanlarına ilişkin sunduğu kötü muamele iddialarıyla Çinli yetkililere tedbirlerle dolu teklife cevaben yayınlanacak listenin hızlı bir hazırlanma sürecine girdiği açıkça ifade edildi.

Pekin ise ABD’nin Huawei, Technolohgies Co.’ya ilişkin Mayıs ayında başlattığı kıyaslamalardan bu yana listeyi yayınlamak için her fırsatta tehdit savuruyor.

Pekin Listeyi Yayınlamakla Tehdit EdiyorABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının birinci fazlının imzalanmasına engel olacak etkenlerden biri, Sincan konusunda Çin’in ABD’li şirketleri kara listeye alma cevabı olarak görülüyor. Fakat asıl endişe veren durum, iki ülkenin bir an önce sonuca bağlamak istediği ticaret anlaşmasına engel oluşturan tek olayın bu olmaması.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta imzalanan yasanın Çin’i Hong Kong protestoları nedeniyle kınadığı gerekçesiyle iki ülke arasındaki görüşmelerin daha içinden çıkılmaz bir hale büründüğünü ifade etmişti.

Global Times Baş Editörü Hu Xijin’in Twitter hesabı üzerinden yayımladığı mesaj, ABD’li yetkililere uygulanabilecek bir yasak kuralını duyurdu.

Xijin, ABD’li yetkililerin vize kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabileceğini duyurdu. Eğer bu şekilde bir yasaklama getirilirse diplomatik pasaport sahipleri de dahil olmak üzere ülkeye girme konusunda daha sıkı uygulamaların getirilebileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu