Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Geriliminin Son Kurbanı Eşcinsel Flört Uygulaması Grindr Oldu

Son günlerde iyice yükselen ABD-Çin gerilimi, eşcinsellere yönelik flört uygulaması Grindr’i de vurdu. İşte detaylar;
ABD-Çin Geriliminin Son Kurbanı Eşcinsel Flört Uygulaması Grindr Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde yükselen ABD-Çin gerilimi, eşcinsellere yönelik flört uygulaması Grindr’i de etkiledi. Çünkü ABD, flört uygulaması Grindr’i sahip olması için Çinli bir şirkete güvenmiyor ve bu nedenle firmayı 2020 yılına kadar uygulamaya satmaya zorlayacak.

Beijing Kunlun Tech Co, Grindr’in yüzde 60 hissesini 2016 yılında satın almıştı ve geçen yıl satın alma işlemini tamamladıktan sonra uygulamayı halka arz etmesi bekleniyordu. Fakat Çinli firmanın planları, Amerikan şirketlerinin yabancı firmalar tarafından satın alınmasını inceleyen The Committee on Foreign Investment (CFIUS) tarafından baltalanmıştı.

CFIUS’un süreci engellemesinin nedeni ise kurum tarafından; “bu tür işlemlerin ABD’nin ulusal güvenliği üzerindeki etkisini belirlemek” olarak açıklanmıştı.

CFIUS Grindr Satın Alımı Engel Pazartesi günü bir açıklama yapan Kunlun, CFIUS ile 3 Haziran 2020’ye kadar uygulamayı satmak için anlaşmaya vardıklarını belirtti. O zamana kadar firma, Grindr’in Çin’e herhangi hassas bir bilgiyi aktarmayacağını söylese de bunu nasıl yapacağı konusunda bilgi vermedi. Sonuçta mesajlar, özçekimler, kullanıcıların buluşma yerleri gibi bilgilerin bulunduğu göz önüne alındığında arkadaşlık uygulamalarının tünü potansiyel olarak hassas veriler içeriyordu ki Grindr’de çok daha fazlasının olması muhtemeldi.

LGBT bireylere yönelik uygulama geçen yıl, kullanıcıların HIV virüsü taşıyıp taşımadığı ya da en son ne zaman test yaptırdığına ilişkin verileri başka şirketlerle paylaştığı haberleriyle yankı uyandırmıştı.

LGBT Grindr Kullanıcı HIV Virüsü Taşıyıp Taşımadığını Gösteriyor Güvenlik endişeleri daha önce uygulamayı, eşcinsel olmanın onları tehlikeye atabileceği ülkelerde kullanıcılar için gizlilik önlemleri almaya yönlendirmişti. Öte yandan Çinli firmanın Grindr’i satmasını zorunlu kılan ABD’nin daha önce Çin’e karşı defalarca casusluk ve siber saldırı suçlamalarında bulunduğu herkes tarafından biliniyordu. Hatta ABD Personel Yönetim Ofisi (OPM) verilerinin Çinli bilgisayar korsanları tarafından ifşa edildiği söylenmişti.

Uzmanlar, söz konusu saldırının gelecek casusluk faaliyetleri için ABD hükümeti çalışanlarının dev bir veritabanını oluşturma girişimi olabileceği yönünde görüşler ortaya atmışlardı.

ABD Grindr Verileri Paylaşmasından korkuyor CFIUS, Grindr kararının arkasındaki mantığı açıklamamasına rağmen benzer endişelerin sosyal ağ uygulaması için de geçerli olabileceği dile getirildi. Çünkü Çin siber güvenlik yasaları altında, ülkede iş yapan şirketlerin verilerini burada tutma zorunluluğu vardı, bu da hükümetin verilere erişimiyle ilgili soruları doğuruyordu.

Devlet ve işletmelerce yapılan gizlilik ihlallerini izleyen İngiltere merkezli kuruluş Privacy International da konuyla ilgili açıklamasında, “ABD askeri ve istihbarat servis memurları dahil hükümet yetkilileri de Grindr kullanıcısı olabileceğinden ABD hükümeti, yabancı bir hükümetin hayatlarının en mahrem yönlerine erişme ihtimalinden endişe etme hakkına sahiptir” dedi.

Bununla birlikte, Grindr kullanıcılarının Çin ya da ABD hükümeti olsun, herhangi bir ülkenin hükümetinin insafına kalmış olmalarının aynı derecede endişe verici olduğunu da vurguladı. Ayriyeten Grindr, ulusal güvenlik konusunda mülkiyet sorunları ile karşı karşıya kalan ilk uygulama da olmadı. Geçen yıl ABD, Alibaba iştiraki Ant Financial’in onlien ödeme şirketi Moneygram2ı 1.2 milyar dolar karşılığında satın almasını engellemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu