Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ekonomik Çatışmasında Yakında ‘Sermaye Savaşları’ Olacak

Hedge fonu yöneticisi Ray Dalio, ABD-Çin ekonomik çatışmasında yakında sermaye savaşı olacağını söyledi.
ABD-Çin Ekonomik Çatışmasında Yakında ‘Sermaye Savaşları’ Olacak
Yorum

ABD ile Çin arasındaki son iki yıl boyunca finansal piyasaları harekete geçiren ekonomik mücadele, daha sonra sermaye yatırımı ve nihayetinde dünyanın rezerv para biriminin prestijine yönelik tam bir savaşa yol açabilir. Bu sözler, ünlü hedge fon yöneticisi Ray Dalio’ya ait.

Bridgewater Associates kurucusuna göre; şu anda dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki iktidar mücadelesi yakında, dünyanın en çok tercih edilen takas şekli olarak doların en yüksek olduğu yerin üzerinde bir yakınlığa dönüşebilir.

Ray Dalio Ticaret Savaşı YorumuDalio, New York’ta ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi’nin yıllık galasında, “Ticaret savaşı var, teknoloji savaşı var, jeopolitik bir savaş var ve sermaye savaşları olabilir. Ve bunun nasıl yaklaştığına bakacağımız geleceklerin nasıl olduğunu belirleyecek,” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu olan Dalio, bir zamanlar zorunlu döviz rezervleri olan ülkelerin veya imparatorlukların zaman içerisinde küresel nüfuzu kolaylaştıran eğitim ve uygarlık, altyapı ve yeni teknolojilere öncelik verme eğiliminde olduğunu da dile getirdi.

Dalio, “Dürüst olmak gerekirse nasıl ele alınacağını bilmiyorum. İyimser olmak istiyoruz,” dedi.

Dalio’nun uyarıları, federal kanun yapıcı olarak gelirken, Pekin’e fon geliri sağlayan ABD emeklilik paralarını alarma geçirdi.

ABD Emeklilik Fonlarını Alarma GeçirdiSenatörler, ABD hükümeti işçilerinin ana emeklilik planının fonlarından birinin Çinli şirketleri içeren uluslararası bir endekse yatırım yapmalarına izin verme kararını tekrar teyit etmesiyle bu haftanın başlarında endişeleri artırdı.

Senatör Marco Rubio, R-Fla ABD Emekli Sandığı Yatırım Kurulu’nun ABD’nin parasının Pekin’in askeri ve kurumsal büyümesini destekleiği yönündeki endişelerini vurgulayarak Federal Emeklilik Tasarruf Yatırım Kurulu’nun mantıksız olduğunu söyledi.

ABD ve Çin, her iki ülkenin de birbirlerinin mallarına değecek milyarlarca dolarlık ithalat vergisi getirdiği uzun bir ticaret savaşının ortasındalar. Anlaşmazlığı çözme yönünde ilerleme kaydedilmeye devam ediliyor. Her iki taraf da birinci aşama olarak adlandırılan ticaret anlaşmasını imzalamak üzere geçici bir ateşkes durumundalar.

Ancak Dalio için Çin’in başarısı, asırlık sosyo-kültürel bir tutum olarak nitelendirdiği şeyin sonucudur. Dalio, “Bir yaklaşım yüzünden. Bu bir Amerikan yaklaşımı değil. Demokrasi değil, ama bu bir yaklaşım. Bu onların yaklaşımı. Bir Konfüçyüs yaklaşımı,” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarını bu şekilde yapmaları gerektiğini söyleyen Dalio, “Ve böylece Amerikalıları, Amerikalı yapan şeyler var ve Çinliyi Çinli yapan şeyler var. Ve Çinlileri Amerikalılar gibi yapacağımızı ve sistemimizi Amerikalılar gibi Çinlilerin yapmasını beklediklerinden daha fazla benimsemeyi asla bekleyemeyiz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu