Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin, Cuma Gününe Kadar Ticaret Anlaşması Yapabilir

Bazı kaynaklar, ABD ve Çin arasında gelecek Cuma gününe kadar bir ticaret anlaşmasının yapılabileceğini dile getirdi.
ABD ve Çin, Cuma Gününe Kadar Ticaret Anlaşması Yapabilir
Yorum

ABD’li bir delegasyon, dünyanın en büyük iki ekonomisi bir anlaşmanın ayrıntılarını ortaya çıkarmaya çalışırken, dün Pekin’de Çinli müzakerecilerle bir araya geldi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ise gelecek hafta Washington’a gidecek. Bu sırada bazı kaynaklar ise anlaşmanın birkaç gün içinde olabileceğini dile getirdiler.

Kaynaklar, Çin ile ABD’de yapılacak bir ticaret anlaşmasının, önümüzdeki Cuma gününe kadar duyurulabileceğini söylediler.

Cuma Gününe Kadar Bir Anlaşma OlabilirCNBC’ye konuşan kaynaklar, artık sona gelindiği yorumunda bulundular. Washington ve Pekin, bir dizi tarife ve ekonomik zarar sarmalından korkarak ticari anlaşmazlığı çözmeye zorlandılar.

Her iki taraf müzakerelerde ilerlemeye başlanmasına rağmen, mevcut tarifeleri derhal kaldırmayı veya fikri mülkiyet hırsızlığı gibi uygulamaları durdurmak için uygulama önlemi olarak sözünde durup durmama gibi anlaşmazlıklar ile son bir anlaşmayı bozdular.

Bunlara ek olarak Trump, ülkeler arasındaki ticaret açığını azaltmak için Çin’den daha fazla ABD ürünü satın almasını istiyor.

Çin Daha Fazla ABD Ürünü AlmalıÇarşamba günü Beyaz Saray, son görüşmelerin Washington ve Pekin’i bir anlaşmaya yakınlaştırdığını söyledi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sarah Huckabee Sanders yaptığı açıklamada, “Tartışmalar önemli yapısal konular üzerinde önemli ilerleme kaydetmeye ve ABD-Çin ticaret ilişkisini yeniden dengelemeye odaklanmaya devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi Direktörü Mick Mulvaney ise ABD’nin, ticaret görüşmelerinin nasıl çözüleceği hakkında önümüzdeki iki hafta içinde öyle ya da böyle bir fikri olması gerektiğini söylemişti. Beyaz Saray, Çarşamba günü gelecek Cuma günü bir anlaşma olma ihtimalini hemen yorumlamadı.

Raporlar, Trump yönetiminin anlaşmanın bir parçası olarak bazı hükümler getirilebileceğini ileri sürdü.

ABD Bazı Hükümler GetirebilirNihai bir anlaşmada ABD, tarifeleri uyguladığı Çin mallarında 200 milyar dolarlık kısım üzerinde yüzde 10’luk kısmı derhal kaldırabilir. Haber çıkışına göre; Washington Kasım 2020 seçimlerinden sonraya kadar yüzde 25’lik bir tarifenin 50 milyar dolarlık kısmının kalabileceği de söyleniyor.

Yatırımcılar devam eden görüşmeleri yakından izliyorlar. Uzun süren bir ticaret anlaşmazlığının ABD’deki işletmelere ve küresel ekonomiye zarar vereceği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu