Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Covid-19 Pandemisine Karşı Birlikte Mücadele Edecek

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping koronavirüs salgınını yenmek için işbirliği içinde çalışacak.
ABD ve Çin Covid-19 Pandemisine Karşı Birlikte Mücadele Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının Aralık ayında ilk kez Çin’de rastlanan ve Ocak ayından itibaren ölümlerin yaşandığı yeni tip koronavirüs salgını 150’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Güncel rakamlara göre dünya genelinde toplamda 533.416 kişi koronavirüs taşıyıcısı.

24.082 kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bilinirken, salgının sıfır noktası Çin olmasına rağmen şu an merkez üssü ABD olarak değişti. Amerika 86 bine yakın enfekte ile dünyada en fazla koronavirüs vakası görülen ülke konumunda.

İki yıla yakın bir zamandır Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşı dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan ülkeler arasında çok ciddi gerilim yaşanmasına sebep olmuştu. Ancak söz konusu pandemiyle mücadelede iki ülke lideri işbirliği içerisinde olacaklarına dair söz verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, koronavirüse karşı birlikte mücadele edeceklerinin taahhüdünü verdi.

Koronavirüse Karşı Birlikte MücadeleEdinilen bilgiye göre Trump ve Jinping bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek çok uzun bir zamandır süren gerginliğin de bittiğine dair sinyalleri verdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Jinping ile çok olumlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve tüm dünyada görülen koronavirüs salgınına dair değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Çin’in salgın hastalık konusunda çok daha fazla bilgiye sahip olduğunu söyleyen Trump, bu konuda birlikte çalıştıklarını dile getirdi. Daha önceki birçok konuşmasında koronavirüs hakkında “Çin virüsü” ifadesini kullanıyordu. Yapılan olumlu görüşme sonrasında bu ifadeyi de kullanmamaya başladığı aktarıldı.

Xinhua Haber Ajansı, işbirliği yapılması halinde iki tarafın da kazanacağını yazdı.

Trump-Jinping Görüşmesiİki ülke arasında ilişkilerin çok kritik bir aşamada olduğu belirtilirken, işbirliği yapılırsa iki tarafın da yararına olacağını, aksi durumda veya yeni bir gerilim başlaması halinde her iki tarafın da kaybedeceği bildirildi. ABD’nin bu hususta gerçek adımlar atmasının beklendiği ve  cephesiz bir ilişki geliştirmesi gerektiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu