Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin’in Birinci Aşama Ticaret Anlaşması 2020’ye Sarkabilir

Reuters'in haberine göre, ABD ve Çin arasındaki birinci aşama ticaret anlaşması 2020 yılına sarkabilir.
ABD-Çin’in Birinci Aşama Ticaret Anlaşması 2020’ye Sarkabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile ticaret anlaşmasının 5 hafta içinde imzalanabileceğini 11 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında duyurmuştu. Belirtilen zamana doğru çember gittikçe daralırken, anlaşmanın imzalanıp imzalanmayacağı akıllarda şüphe uyandıran bir konu haline geldi.

Londra merkezli dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, ABD ve Çin arasında kısa zaman içinde imzalanması beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasının daha ileri bir tarihte gerçekleşebileceğini söyledi. Bu tahminini ticaret uzmanları ile Beyaz Saray’a yakın olan kaynaklara dayandıran ajans, bundan beş hafta önce anlaşma uzak bir ihtimali yansıtırken ve ABD-Çin görüşmeleri sonuca bağlanamıyorken söz konusu kaynaklardan gelen açıklamalara odaklandı.

Reuters, iki kaynağına dayandırdığı haberinde birinci aşama ticaret anlaşmasının bu yıl içinde değil, 2020’de imzalanabileceğini öne sürdü.

Anlaşma 2020'de İmzalanabilirYayımlanan haberde Çin’in ABD’ye yönelttiği daha kuvvetli tarifeleri geri çekme baskısı, buna karşın Washington’un ise daha çok kendi taleplerini ön planda tutması nedeniyle ticaret anlaşmasının gelecek yıla sarkabileceği ifade edildi.

Trump’a Çarşamba günü Teksas’ta ticaret anlaşmasının mevcut durumunun ne olduğu soruldu. Gazetecilere konuşan Trump, Çin’in anlaşma için yeterince çaba göstermediğini söylemişti. Ardından konuya yakın bir kaynaktan edinilen bilgiye göre Trump ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, tarifelerin geri çekilmesi fikrine sıcak bakmıyordu. Çünkü onlara göre pek çok konuda eksik bir ticaret anlaşması için bunu yapmak gereksizdi.

Trump ve Lighthizer, ticaret anlaşmasının teknoloji transferi ve fikri-sınai mülkiyet hakları gibi temel konuların çözümünden dahi yoksun bir anlaşma olduğunu öne sürmüştü. Bu yüzden de Çin tarifelerinin kaldırılmasını mantıklı bulmadılar.

Robert LighthizerÖte yandan Pekin’deki yetkililer ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Trump’ın Aralık ayı başında ticaret anlaşmasının ilk fazını imzalayabileceğini bildirdi. Konu hakkında görüşlerini ifade eden bazı uzmanlara göre ise yılbaşı dekorasyonları ve yeni yıl hediyelerini kapsayan elektronik ürünlerin de içinde yer aldığı 156 milyar dolarlık Çin ürününe vergi yaptırımı tarihi olarak işaret edilen 15 Aralık günü beklenmeli ve o gün yaşanacak gelişmelere göre hareket edilmeli.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu