Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan: ABD-Çin Ateşkesi Yatırımcıları Birkaç Ay Boyunca İyimser Tutacak

Yatırımcılar Cumartesi günü Donald Trump ile Xi Jinping’in ticaret gerilimlerini artırmama yönünde anlaşmalarını kutlarken iyimserliğin birkaç ay boyunca süreceği tahmin edildi.
JP Morgan: ABD-Çin Ateşkesi Yatırımcıları Birkaç Ay Boyunca İyimser Tutacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar Cumartesi günü Donald Trump ile Xi Jinping’in ticaret gerilimlerini artırmama ve müzakerelere devam etme kararını kutlarken, piyasalarda iyimserliğin hakim olduğu görüldü. Bu noktada JP Morgan, piyasa iyimserliğinin birkaç ay boyunca devam edeceği yönündeki tahminiyle gündeme geldi.

JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich, Çin liderliğinde Asya Pasifik bölgesindeki çoğu borsanın Pazartesi günü yükselişe geçmesi sonrasında şöyle görüş bildirdi:

JP Morgan: ABD-Çin Ateşkesi Sonrasındaki Piyasa İyimserliği Birkaç Ay Devam Edecek“Şimdilik piyasaların en azından hafta sonundan beri daha iyimser bir ton aldığını ve bu iyimser tonun önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edeceğini düşünüyorum.” Çin’in gayriresmi sesi olarak da tanınan Jing Ulrich, hafta sonunda yaşanan gelişmelerin küresel ekonomiyle ilgili belirsizliği geçici olarak ortadan kaldırdığını da dile getirdi.

Çin, Dalian’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ulrich, bunun yatırımcıların stokların performansını etkileyen diğer faktörlere odaklanmalarını sağlayacağını aktardı.

JP Morgan: Yatırımcılar Stok Performansı Etkileyen Diğer Faktörlere Odaklanabilecek Ulrich, yatırımcı duyarlılığının merkez bankalarının para politikasını hafifletme konusundaki daha fazla istekliliğinden de yararlanacağını belirtti. ABD Federal Rezervi ve Avrupa Merkez Bankası gibi büyük merkez bankalarının faiz indirimlerinin, en azından kısmen ticaret savaşının yol açtığı olumsuz ekonomik eğilimlerin bir kısmını tersine çevirebileceğini savundu. Diğer tarafta Ulrich, ABD ve Çin’in gerginliklerini çözmek için bir anlaşmaya varamadıklarını da vurguladı.

Bunun da yatırımcıların ülkeler arasındaki müzakerelerin önümüzdeki aylarda nasıl geliştiğini izlemesi gerektiği anlamına geldiğini şu sözlerle ifade etti: “Yatırımcılar, kazançların büyüdüğü sektörleri seçmek zorunda. Günün sonunda hisse senetleri kazanç büyümesiyle ileriye itilir. Makro ortam önemlidir ancak kurumsal temeller belki daha da önemlidir.”

Bazı ekonomistler ise ABD ile Çin gelişmesini sözde ateşkes olarak yorumlarken ticaret savaşının ortadan kalkmadığı konusunda yatırımcıları uyardı. Örneğin; Citigroup Ekonomisti Cesar Rojas ve Küresel Baş Ekonomisti Catherine Mann; “devam eden potansiyel gerilim ve mevcut ek gümrük vergileri reel ekonomi üzerindeki etkisini sürdürüyor” ifadeleri ile yatırımcıların tetikte olmaları gerektiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu