Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Anlaşması Dağılırsa Pekin Kuzey Kore’yi Silah Olarak Kullanabilir

Trump’ın tarife tehdidi ile ABD-Çin ilişkilerinde yaşanan gerilemenin, Washington’un Kuzey Kore ile diyaloğu için çok kötü sonuçlar doğurabileceği söylendi. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Anlaşması Dağılırsa Pekin Kuzey Kore’yi Silah Olarak Kullanabilir
Yorum

ABD-Çin ticaret müzakereleri, Pazar günü Trump’ın tarifeleri artıracağı yönündeki tehditleriyle iyimser tonundan genişletilmiş bir savaşa doğru sert bir sapma gösterdi. Tarife tehditlerinin neticesinde Çin’in bu hafta Washington’da yapılacak görüşmeleri iptal etmeyi düşündüğü yönündeki iddialar ise gerilimin daha da yükselebileceğine yoruldu.

Bu noktada Washington merkezli düşünce kuruluşu Center for the National Interest (Ulusal İlgi Merkezi) Kore Çalışmaları Direktörü Harry Kazianis, Washington-Pekin ilişkilerindeki son gerilemenin Trump’ın Kuzey Kore’yle olan nükleersizleştirme diyaloğu için iyiye işaret etmediğini söyledi.

Bugün verdiği demeçte de düşüncesini; “Trump bugün tarifeleri artırmak gibi şeyler hakkındaki paylaşımlarında dikkatli olmalı çünkü Kuzey Kore politikası elinde patlayabilir” ifadeleriyle açıkladı.

Trump Dikkatli Olmalı  Kuzey Kore Politikası Elinde Patlayabilir Bu noktada Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Pazar günü roket fırlatıcıları ve kısa menzilli füzelerin ateşlendikleri saldırı tatbikatlarını canlı olarak izlediği hatırlatıldı. Gelişme, Washington ile Pyongyang arasındaki nükleersizleştirme görüşmelerinin Hanoi’de başarısızlıkla sonuçlanmasından iki ay sonra yaşandı. Kaldı ki müzakereler o zamandan bu yana, her iki tarafın da gerilimi artıracak açıklamalarıyla pek iyi gitmiyordu.

Trump yönetimi de Pyongyang’a karşı askeri tehditler, diplomatik eylemler ve sert tarifelerden oluşan maksimum baskı stratejisini uygulamaya devam ediyordu.

Trump Kuzey Kore Maksimum Baskı Stratejisi Sürdürüyor Ne var ki Kazianis’a göre bu politika Washington tarafından değil ama Pekin tarafından her zaman uygulanmıştı. Örnek olarak Kuzey Kore’nin ihracatının yüzde 90’ının Çin’e gittiğini gösteren Kazianis, bunun Çin’in Kuzey Kore ilişkilerini Washington üzerinde bir kaldıraç şekli olarak kullanabileceği anlamına geldiğini vurguladı. Kore Çalışmaları direktörü; “ABD-Çin ticaret anlaşması dağılırsa, Pekin Kuzey Kore’yi ABD’ye karşı bir silah olarak kullanabilir” diyerek de olasılığı açıkla belirtti.

Ayriyeten Pyongyang’un hafta sonundaki silah testlerinin Kim Jong Un’un ABD’ye askeri yeteneklerinin her saat başı gelişmeye devam ettiğini hatırlatmak için olduğunu öne sürdü.

Pyongyang Silah Tatbikatları ABD Karşı Gözdağı Kuzey Kore’nin hala balistik füzeler inşa ettiğini de sözlerine ekleyen Kazianis; “Onları gökyüzünde test etmemeleri onları laboratuvarlarında test etmedikleri ya da bilim adamlarının bu konuda çalışmadıkları anlamına gelmez” dedi.

“Yani Kim’in bize söylemeye çalıştığı şey; -bak bir anlaşma yapmayacaksan silahlarım daha iyi olacak ve şu anda bir anlaşma yapmak daha iyi-” ifadeleriyle dikkat çeken uzman, ABD’nin Kuzey Kore ile bir nükleersizleştirme anlaşması yapmasının tek yolunun adım adım ilerleme yaklaşımı benimsemesi olduğunu savundu. “Bunu yapmanın tek yolu, Kuzey Korelilerin taviz verdiği aşamalı bir nükleersizleştirme. Trump yönetiminin, Kuzey Korelilerin tüm nükleer silahlarını bıraktıkları büyük anlaşmanın peşinden giderek akılsızlık edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu