Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Arasında Bir Anlaşmada S&P 500 En Az %10 Sıçrama Görür

Wharton Okulu Profesörü Jeremy Siegel, S&P 500’ün ABD-Çin ticaret savaşındaki bir anlaşmadan çift haneli yüzdelerde artış sağlayacağını söyledi.
ABD-Çin Arasında Bir Anlaşmada S&P 500 En Az %10 Sıçrama Görür
Son Güncelleme: 
Yorum

Wharton Okulu Profesörü Jeremy Siegel, ABD-Çin arasındaki bir anlaşmanın S&P 500’e çift haneli yüzdelerde artış sağlayacağını söyledi. CNBC’ye konuşan Jeremy Siegel; “bir tür anlaşmaya varırsak, en azından S&P 500’de yüzde 10’luk bir artış elde edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Aksi takdirde iyi kötü idare etmeye devam edeceklerini çünkü bu belirli noktada değerlemelerin oldukça dolgun olduğunu dile getirdi. S&P 500 Salı günü yüzde 0.2 artarak 3,091.84 seviyesine ulaştı ve yeni bir gün içi rekoru kaydetti.

Nasdaq Endeksi de rekor seviyeye yükselirken Dow Jones Endüstri Ortalaması tam da açıldığı seviyede, 27,691.49’da kapandı.

Jeremy Siegel S&P 500 Yorumu Son zamanlarda borsanın rekor seyri, kısmen dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığında bir çözüme yönelik iyimser olasılıklarla körüklendi. Örneğin Çin Devlet Başkanı’nın Kasım’ın ilk haftasında yaptığı açıklamalar sonrasında oluşan ticaret iyimserliği Dow Jones Endeksi’ne 27.517 ile rekor kaydettirmişti. S&P de geçtiğimiz ay yaşanan gelişmeler neticesinde yüzde 4.09 artmıştı.

S&P’nin artışının en büyük nedeni Ekim ayında Donald Trump’ın dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’le birinci aşama ticaret anlaşmasına ulaştıklarını açıklaması olmuştu.

 S&P 500 Ekim Yüzde 4 Artış Profesör Jeremy Siegel de şu anda borsa için en önemli faktörün, Federal Rezerv’den herhangi bir potansiyel eylem değil ticaret savaşı olduğunu savundu. Merkez bankası en son 30 Ekim’de faiz oranlarını üçüncü kez düşürmüştü. Siegel duruma işaret ederek; durgunluk korkularının azalmaya başladığını belirtti ve FED’in denklemden çıkarıldığını düşündüğünü söyledi.

Kendisi Eylül ayında yaptığı bir açıklamada durgunluktan kaçınmak için 25 baz puanlık bir indirimin daha yapılması gerektiğini öne sürmüştü ki bu da Ekim ayında yapıldı. Trump’ın Salı günü New York Ekonomi Kulübü’nde daha fazla indirim çağrılarına rağmen Siegel, faiz oranlarının olması gereken yere ulaştığını bildirdi.

“Tacirler bir ticaret anlaşması için bekliyor” diyerek küresel büyümeye ağırlık veren ticaret anlaşmazlığına dair önemli bir çözümün verilmemesinin hayal kırıklığı olacağını söyledi. İlaveten ticaret gerilimlerinin artmasının gerçekten bir satış dalgası getireceğini öngördü. Bunun yanında, Trump’ın bir ticaret anlaşması yapabilmesi durumunda, küresel bir boğa piyasasının olacağını tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu