Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi için Ciddi Uyarılarda Bulunan Powell, Negatif Faizden Uzak

Piyasaların merakla beklediği FED Başkanı Powell açıklamaları netliğe kavuştu. ABD ekonomisi için iç açıcı olmayan yorumlar yapıldı.
ABD Ekonomisi için Ciddi Uyarılarda Bulunan Powell, Negatif Faizden Uzak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya gündemi uzunca bir süredir koronavirüs gelişmeleri ile meşgul. En fazla vaka ve ölümün kaydedildiği ABD’de rakamlar sırasıyla 1 milyon 410 bin ve 83.491 olarak kaydedildi. Sağlığın yanı sıra ekonomik zorluklar, pandemiyi tam bir kabusa dönüştürdü.

Öyle ki ABD çareyi rekor yüksek seviyede bir teşvik paketine yönelmekte buldu. Son günlerde açıklanan ekonomik göstergeler de oldukça kötü gelince, hükümet ve FED’den beklentiler arttı.

Piyasaların merakla beklediği FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması nihayet gerçekleşti.

Powell Konuşma GerçekleştiBugün Peterson Institute for International Economics’e konuşan Powell, ülke ekonomisinin ciddi bir belirsizlikte olduğunu söyledi ve aşağı yönlü risklere işaret etti. Ülkede politika yapıcıların belirsizliğe karşı herhangi bir şey yapmamaları durumunda hanehalkı ve aynı zamanda işletmelerin ciddi hasar göreceğini vurguladı.

Bilindiği gibi FED yetkilileri ve ABD hükümeti, pandemi kendini gösterdiği günden bu yana benzeri görülmemiş bir çabayla ekonomiyi ayağa kaldırma faaliyetlerinde bulunmuşlardı. Gerek işsizliğin 1930’lardan bu yana en yükseğe çıkması gerekse diğer verilerin durumu onları buna itmişti.

FED yetkilileri gösterge faizi sıfıra yaklaştırmış, piyasada oluşan faizi sıfırın altına çekme beklentileri zamanla daha da güçlenmişti. Tahvil alım programlarını da artıran banka, acil kredi destekleri vermeye başlamıştı.

Toparlanma Zaman Alabilir

FED’in bölgesel başkanlarından bugün gelen uyarıya paralel olarak ilerleyen dönemlerde yoğun iflaslar ve işsizlikle karşılaşılabileceğini söyledi. Bu durumda politika yapıcılara daha fazlasını yapmak düştüğünü ekledi.

Hemen her toplantısında olduğu gibi FED’in elindeki tüm imkanları kullanmaktan geri durmayacağını açıklayan Powell, negatif faiz ihtimalini de reddetti.

“Komite’nin negatif faiz konusundaki görüşü değişmedi. Bu bizim bakmakta olduğumuz bir şey değil. Bu politikanın yandaşlarının doluğunu biliyorum. Ancak şimdilik bu bizim düşündüğümüz bir şey değil. İyi bir araç çantamız olduğunu biliyoruz ve kullanacağımız şey bu…”

Powell’ın negatif faize karşı bu kesin tutumu, politika yapıcıların beklentilerini de erteledi. Yaklaşık bir haftadır FED’den faizlerini sıfırın altına çekmesini bekleyen yatırımcılar, bankanın bundan sonraki adımlarına odaklandılar. Aynı zamanda Trump’ın negatif faiz çağrısı da yanıtsız bırakılmış oldu.

Powell’ın konuşmalarına tepki vermesi beklenen dolar kurunda ise bir değişiklik yaşanmadı.

Dolar Powell Ardından YatayBugün sabah saatlerinde 7 lira altında gezinen dolar/TL oldukça sakindi. Piyasalar radarını Powell’dan gelecek açıklamalara çevirmişken, konuşma detaylarının gelmesi ile birlikte kur sakinliğini korudu. Saat 16:00 itibarıyla ulaşılan detaylardan sonra kur 6,97’lerde gezinmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu