Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Eylül’de %3,6’dan Değişmedi

FED için önem taşıyan Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi raporunun Eylül sayısı yayımlandı.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Eylül’de %3,6’dan Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) beklenen verileri yayımlandı. FED’in izlediği enflasyon göstergesi olan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Eylül’de yıllık bazda yüzde 3,6 oldu.

Beklenti yüzde 3,7’ye yükseliş yönündeydi. Ağustos’ta yine yüzde 3,6’da sabit kalmıştı.

Aylık bazda Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Eylül’de yüzde 0,2’ye düştü.
Çekirdek PCE Eylül
U.S. Bureau of Economic Analysis

Ekonomik Analiz Bürosu raporuna göre Eylül’de kişisel gelir yüzde 1 (216,2 milyar dolar) azaldı. Harcanabilir kişisel gelir (DPI) 236,9 milyar dolar (yüzde 1,3) azalırken kişisel tüketim harcamaları (PCE) 93,4 milyar dolar (yüzde 0,6) arttı.

Reel DPI Eylül’de yüzde 1,6 azaldı ve Reel PCE yüzde 0,3 arttı; mallar yüzde 0,1 ve hizmetler yüzde 0,4 arttı. PCE Fiyat Endeksi Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarken bu da önceki aydan değişmedi. Hem mallar (Ağustos’ta yüzde 0,5’e karşı yüzde 0,6) hem de hizmetler için maliyet (Ağustos’takiyle aynı yüzde 0,2) tarafından desteklendi.

Mallarda dayanıksız tüketim malları enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,4’ten yüzde 0,6’ya yükselirken, dayanıklı mal fiyatları yüzde 0,9’a kıyasla yüzde 0,3 daha yumuşak arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu