Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Büyümesindeki Daralma Yavaşlamış Olabilir

Haftalık güncellenen ve ekonomiyi takip eden bir endeks, ABD büyümesindeki daralmanın yavaşlamış olabileceğini gösterdi.
ABD Büyümesindeki Daralma Yavaşlamış Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD, 819 binin üzerinde vakasıyla toplam sayının 2,5 milyonu aştığı dünyada salgının merkez üssü hali konumunda. Dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişmeler de haliyle yakından takip ediliyor. Hükümet şimdiye dek rekor teşvikler ve FED’in bilançosunu artırmak gibi adımlarla piyasaları destekledi.

Amerika’nın bazı eyaletlerinde işletmeler üretime hazırlanırken gelişmeler halkın pek çok eyalette ekonominin yeniden açılması için protestolar düzenlemesine engel olmuyor. Ülke ekonomisi için yapılan tahminler ise endişe vermeye devam ediyor. Örneğin IMF’nin son görünüm raporunda ABD için 2020 büyüme tahmini yüzde eksi 5,9’du.

Fakat FED’in yeni bir raporu, ekonomideki keskin bozulmanın aşağıdan yukarıya doğru başlıyor olabileceğini öne sürdü.
ABD Ekonomisi 2020 Ne Kadar Daralacak
Kaynak: Macrotrends

ABD ekonomisinin durumu hakkında sinyal veren Haftalık Ekonomik Endeks (The Weekly Economic Index), tüketici davranışı, perakende satışlar, işgücü piyasası ve üretimi kapsayan on farklı günlük ve haftalık dizinin ortak bileşenini temsil etmektedir.

Bununla birlikte New York FED’in, başkanının, Federal Rezerv Sistemi veya Federal Açık Piyasa Komitesi’nin resmi tahmini değildir. Endeks, ABD’nin Büyük Buhran’dan bu yana en kötü krizini yaşadığını ancak büyümedeki daralmanın yavaşladığını gösterdi.

COVID-19 salgınına yanıt olarak yaratılan haftalık ekonomik endeks, ekonominin bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında daraldığını öne sürdü.
FED Haftalık Endeksi
Kaynak: Weekly Economic Index (WEI)

Bir hafta önce, endeks ekonominin %10.6 oranında daraldığını gösterdi. Buna karşılık Fed endeksi, koronavirüs salgını ABD ekonomisinin büyük alanlarını kapatmadan önce Şubat ayının sonunda yıllık bazda %1.6 büyüme oranına işaret etti.

İkinci çeyrek, gayri safi yurtiçi hasılada en azından İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Öte yandan IHS, Salı günü yaptığı tahminde ABD’nin Nisan’dan Haziran’a kadar yıllık bazda %27 daralabileceğini tahmin etti.

Böyle hızlı bir düşüş ABD ekonomisinde şimdiye dek görülen krizlerin hepsinden üç kat büyük olacaktı. Yine de New York Fed endeksi, ekonomik daralma hızının yavaşladığına dair bir işaret verdi.

Fakat ekonomik büyümenin gerçekten bir dip noktası bulup bulamayacağı, koronavirüs salgınının yayılma hızına, tedavi geliştirilmesine ve Amerikalı tüketicilerin güvenine bağlı olacaktır ki bunlar şu anda büyük belirsizliklerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu