Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Biriken İşler, Haftalık İşsizlik Başvurularını Biraz Daha Artırabilir

ABD'de tarihi yüksek haftalık işsizlik başvurularının, biriken işler ve ikinci dalga salgın endişesiyle biraz daha yüksek gelmesi tahmin ediliyor.
ABD’de Biriken İşler, Haftalık İşsizlik Başvurularını Biraz Daha Artırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

1,5 milyondan fazla kişinin enfekte olduğu ABD’de, ekonomik veriler bir önce açıklanana göre çok daha kötü seviyelere işaret ediyor. Toplamda 8 haftada işsizlik maaşı başvuruları, 36,5 milyonu geçti. Üstelik bu rakamın bir süre daha artması tahmin ediliyor.

ABD bir an önce ekonomisini açarak, hayatı normale çevirmeye çalışıyor. Bazı eyaletlerinde ve şehirlerinde daha yüksek rakamlar söz konusu olduğu için henüz yeniden açılma planları tamamlanmadı. Ancak bu konuda sıkı çalışmaların yürütüldüğü, bölgesel uygulamalar olacağı tahmin ediliyor.

Şimdi ise haftalık işsizlik başvurularının, Mayıs ayı boyunca artış göstermeye devam edeceğine yönelik yorumlar paylaşıldı.
ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları
Görsel Kaynak: U.S. Department of Labor

Bunun nedenleri ise iki farklı konuya dayandırıldı. Bunlardan birincisi, işletmelerin biriken işleri oldu ve bunların temizlenmesinin bir süre alacağı söylendi. İkinci neden de tahmin edeceğiniz gibi ekonominin açılmasıyla yeniden yayılmaya başlayacak koronavirüs dalgası oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü açıklayacağı haftalık işsizlik başvuruları raporunun ekonominin sağlığıyla ilgili önemli ipuçları vermesi bekleniyor. Bu ipuçlarının başında ise işletmelerin ücretsiz izne ayırdığı çalışanları ne kadar çabuk geri çağırdıkları ve hükümetin Maaş Koruma Programı’nın başarısı gelecek.

New York’daki TS Lombard ABD ekonomisti Steve Blitz, “Bu eyaletlerin hiçbiri, bir kriz anında ortaya çıkabilecek talebi işlemek için kurulmuş sistemlere sahip değildi. Bu yüzden birikmiş işler var. İşgücünü kesen firmaları izlemeye devam ediyoruz. Bunlar COVID-19’un zorunlu kısıtlamadan hemen etkilenmeyen firmalar,” dedi.

ABD’nin Mart ayında getirdiği önlemler sonucunda, Büyük Buhran’dan bu yana en kötü işgücü piyasasının görülmesine neden oldu.
ABD Tarihin En Büyük İşsizlik Oranı
Görsel Kaynak: ST. Louis FED

Reuters ekonomistleri anketine göre; devlet işsizlik yardımlarına ilişkin ilk talepler, 16 Mayıs’ta sona eren haftada mevsim etkilerinden arındırılmış haliyle 2,4 milyon düzeyinde olacak. Ayrıca Connecticut’ın numaraları yanlış bildirdiğini söyledikten sonra önceki haftaya ait veriler, daha önce bildirilen 2 milyon 981 binden önemli ölçüde düşebileceği tahmin ediliyor.

Ekonomistler, devletlerin şu anda işçiler ve diğer birçok kişinin, federal hükümet yardımlarına erişmesi için başvuru işlediğinden, taleplerin de yüksek tutulduğunu söylüyorlar. İşçiler, sürekli işsizlik sigortası hakkı kazanamaz. Ancak koronavirüs ile ilgili iş kayıpları için federal yardım almak için önce devlet yardımına başvurulması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu