Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Benzin Stoklarındaki Düşüş, Petrol Fiyatlarındaki Yükselişi Üçüncü Güne Taşıdı

ABD’de benzin stoklarındaki düşüş ve Körfez’deki yükselen tansiyon sebebiyle, petrol fiyatları yükselişini üçüncü günde de sürdürmeye devam ediyor.
ABD Benzin Stoklarındaki Düşüş, Petrol Fiyatlarındaki Yükselişi Üçüncü Güne Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları yükselişini üçüncü güne taşıdı ve böylece son üç haftanın en uzun yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. ABD’de azalan benzin stoklarının talep görünümünü desteklemesi ve Orta Doğu’da devam eden gerilimin yatırımcıları endişelendirmesi bu yükselişi tetikleyen nedenler oldu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta önceki iki seansta %1.6 yükselişin ardından %0.9 kadar daha değer kazandı. Çarşamba günü ABD’de açıklanan resmi verilere göre, benzin stokları önceki hafta 1.12 milyon varil ile beklenenden üç katından daha fazla bir gerileme yaşadı.

Suudi Arabistan, Irak tarafından desteklenen militanların drone saldırısından sonra ülkeler arası ana petrol boru hattını yeniden faaliyete geçirdi. ABD ise acil dışı personeline artan tehdit akışı sebebiyle Irak’ı terk etme talimatı verdi.

Orta Doğu’da enerji altyapısının büyük çaplı anlaşmazlıklara karşı ne derece kırılgan olduğu, son zamanlarda petrol boru hattı ile petrol tankerlerine düzenlenen saldırılar ve ABD-İran ilişkilerinin kötüleşmesi ile ortaya çıktı.

Petrol Boru Hattı ve Petrol Tankerlerine Düzenlenen Saldırılar ABD-İran İlişkilerinin Kötüleşmesi ile Ortaya ÇıktıTüm bunlarla birlikte Washington ve Pekin arasında gerilimi artan ticaret savaşı, petroldeki yükselişi kısıtlayan etken oldu. Buna karşın Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) ile ortaklarının bu hafta sonu Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştireceği toplantı, üretim kısıntılarının uzatılıp uzatılmayacağına dair belirtiler için yakından takip edilecek.

Seul’de HI Investment&Futures Corp. emtia analisti Sungchill Will Yun tarafından yapılan açıklamada fiyatların Orta Doğu’daki bölgesel anlaşmazlık artarken, küresel arzın sıkışık olması ile birlikte destek bulduğu bildirildi. Will Yun, bununla birlikte Körfez’deki duruma dair belirsizliklerin devam etmesiyle beraber, kısa vadede aşağı yönlü faktörlerin fazla olmadığını dile getirdi.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 41 sent veya %0.7 yükseldi ve Singapur saatiyle 12:09’da varil başına 62.43 doları gördü. Kontrat, Çarşamba günü %0.4 yukarıda kapanışının ardından 2 haftayı aşkın sürenin en yüksek kapanışına yöneldi.

Haziran Vadeli Batı Teksas Petrolü En Yüksek Kapanışına YöneldiTemmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Çarşamba günü %0.7 değer kazandı, ardından 38 sent veya %0.5 yükselerek varil başına 72.15 dolara yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a kıyasla 9.51 dolardan primli işlem gördü. Bu fark, Şubat ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyesine yakın.

Diğer bir yandan önceki gün, ABD stoklarındaki artış ile birlikte ham petrol fiyatlarının düşüşte olduğu öğrenilmiş, ABD’nin stoklarındaki bahsedilen bu artış Amerikan Petrol Enstitüsü’nden alınan veriler aracılığıyla bildirilmişti. Ayrıca Çarşamba günü açıklanacak verilerden önce stoklarda 1.2 milyon varillik düşüş öngörülüyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu