Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Amazon Yangınları için G7’nin 22 Milyon Dolarlık Fonunu Kabul Etmedi

Beyaz Saray’dan bir yetkili, ABD’nin Amazon yağmur ormanlarındaki yangını kontrol altına alma amaçlı G7 fonunu kabul etmediğini öne sürdü.
ABD, Amazon Yangınları için G7’nin 22 Milyon Dolarlık Fonunu Kabul Etmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

G7’den gelen Amazon yağmur ormanları yardım teklifine ilişkin tartışmalar sürerken Beyaz Saray’dan bir yetkili, ABD’nin 22 milyon dolarlık G7 fonunu kabul etmediğini öne sürdü.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD’nin Brezilya’ya yangınlarla mücadele çabalarında yardım etmeye hazır olduğunu ancak G7 girişimini asla kabul etmediğini söyledi.

“Jair Bolsonaro ile istişareler içermeyen bir G7 girişimini kabul etmedik, Brezilya’nın devam eden çabalarına yardımcı olmanın en yapıcı yolu, Brezilya hükümeti ile uyumlu çalışmak” dedi.

Beyaz Saray Yetkilisi ABD, Amazon Yangınları için G7'nin 22 Milyon Dolarlık Fonunu Kabul EtmediAyrıca Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen bir girişimden bahsederek ülkenin Brezilya’da koruma, ormancılık ve biyoçeşitlilik hakkında güçlü bir sorumluluk geçmişinin olduğunu ekledi. Marquis’in açıklaması, Başkan Donald Trump’ın Salı günü Brezilyalı mevkidaşı Bolsonaro’nun yanında durduğunu ve onu iyi tanıdığını söylediği tweetin üzerine geldi.

Trump, Bolsonaro’nun Amazon yangınları konusunda çok sıkı çalıştığını ve Brezilya halkı için her açıdan iyi bir iş çıkardığını dile getirmişti.

Trump, Bolsonaro Amazon Yangın Çok Sıkı Çalışıyor Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun ve ülkesinin ABD’nin tam desteğine sahip olduklarını da belirtmişti. Öte yandan İngiltere de G7 girişiminin dışında Brezilya ile dayanışma göstermişti. İngiltere’nin Yabancı ve Milletler Topluluğu Ofisi, bugün yaptığı bir açıklamada Brezilya’nın Amazon yağmurlarına yardım için İngiltere’nin 12 milyon dolarlık fonunu kabul ettiğini bildirdi.

Sonuçta Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yangınların 2019’da yüzde 84 artış kaydettiğini gösteren verilerin ardından odaklanılan konu, Macron’un duyurusunun ardından giderek alevlendi.

Macron Bolsonaro Tartışması Macron’un Pazartesi günü G7’nin yangınlar için en az 22 milyon dolar taahhüt edeceğini açıklaması üzerine bir Brezilya yetkilisi; “Teşekkürler, ama belki de bu kaynaklar Avrupa’yı yeniden ağaçlandırmaya daha uygun” demişti.

İki taraf, Macron’un Bolsonaro’yu iklim değişikliği taahhütleri hakkında yalan söylemekle suçlaması ve bunun sonucunda Brezilya ile bir AB ticaret anlaşmasını veto etmekle tehdit etmesi üzerine gerilim yükselmişti. Bu arada Bolsonaro, Fransa Cumhurbaşkanı‘nı sömürgeci anlayışa sahip olmakla suçladı ve karısı Brigitte Macron’a alenen hakaret etti.

Salı günü gazetecilere verdiği demeçte de Brezilya’nın G7’ye karşı hiçbir şeyi olmadığını, sadece bir G7 ülkesinin cumhurbaşkanına karşı olduğunu açıkladı. Bununla birlikte G7 yardımını, Macron’un kendisine yönelttiği “yalancı” hakaretlerini geri çekmesi durumunda kabul edeceğini duyurdu. Macron da cevap olarak, Bolsonaro’nun egemenliğine saygı duyduklarını ancak Amazon konusunda her şeyi yok etmesine izin veremeyeceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu