Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık’ta Beklentiyi 2’ye Katladı

ABD’nin işgücü piyasası, devam eden ekonomik toparlanmada sağlam işaretler gösterirken beklenen Aralık ayı özel sektör istihdam verisi açıklandı.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık’ta Beklentiyi 2’ye Katladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin Aralık 2021 dönemine ilişkin Ulusal İstihdam Raporu yayımlandı. Rapora göre özel sektör istihdamı Aralık’ta 807 bin arttı.

Beklenti 400 bine düşüş yönündeydi. Kasım’da 534 bin artarak 525 bin artış yönünde beklentileri aşmıştı. Rakam 505 bine revize edildi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 204 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 214 bin artış kaydedildi.
ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık 807 Bin
KAYNAK: ADP

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde ise istihdam 389 bin arttı. Mal üreten sektörde istihdam 138 bin, hizmet üreten sektörde 669 bin arttı.

Mal üreten sektörün alt kategorilerinde en yüksek artışı 74 bin istihdamla imalat kaydetti. İnşaat 62 bin, doğal kaynaklar ve madencilik 2 bin arttı. Hizmet üreten sektörde en yüksek artış 246 binle eğlence ve konaklamada kaydedildi.

Sonrasında 138 binle ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri geldi. Uzmanlık ve ticaret 130 bin artarken eğitim ve sağlık 246 bin arttı. Diğer hizmetler 36 bin artış bildirirken finansal faaliyetler 24 bin bilgi de 12 bin arttı.

ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında Delta varyantının etkisinin azalması ve Omicron’un etkisinin henüz görülmemesi nedeniyle Aralık ayında iş piyasasının güçlendiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu