Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta Yine Beklenti Altı Arttı

ABD’nin en önemli verilerinden ADP istihdam raporu açıklandı. Rakam beklentilerden düşük geldi.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta Yine Beklenti Altı Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin beklenen Ulusal İstihdam Raporu açıklandı. Buna göre ABD’de özel sektör istihdamı Ağustos’ta 374 bin arttı.

Beklenti 613 bin artış yönündeydi.

ABD’deki özel işletmeler, Temmuz’da 330 bin işçi işe almış bu, Şubat ayından sonra en düşük istihdam yaratma hızını işaretlemişti. Aynı zamanda 653 bin artış yönündeki beklentilerin oldukça altında kalmıştı.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 86 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 149 bin arttı.
ABD Özel Sektör İstihdam Ağustos
Kaynak: ADP

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmeler ise 138 binlik istihdam artışı kaydetti. Mal üreten sektörde istihdam 45 bin, hizmet üreten sektörde 329 bin arttı.

Mal üreten sektörün alt kategorilerinde en yüksek artışı 30 bin istihdamla inşaat kaydetti. İmalat 6 bin, doğal kaynaklar ve madencilik 9 bin arttı.

Hizmet üreten sektörde en yüksek artış 201 binle eğlence ve konaklamada kaydedildi. Sonrasında 59 binle eğitim ve sağlık geldi. Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 18 bin artarken uzmanlık ve ticaret 19 bin arttı.

Diğer hizmetler 19 bin artış bildirirken finansal faaliyetlerde 13 binlik artış görüldü. Bilgi ise yatay kaldı.

Raporda ADP ile birlikte çalışan Moody’s Analytics’ Baş Ekonomisti Mark Zandi, Delta varyantının iş piyasasındaki toparlanmayı bozmuş gibi göründüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı: “İş büyümesi güçlü kalmaya devam ediyor, ancak son ayların hızının oldukça altında. İstihdam artışı, pandeminin gidişatına ayrılmaz bir şekilde bağlı olmaya devam ediyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu