Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, AB için Tarifeleri Getirirken, Sessizce Müzakerelere Başladılar

ABD, Avrupa Birliği için hazırladığı tarifeleri getirirken, iki taraf arasında müzakereler de sessizce başladı.
ABD, AB için Tarifeleri Getirirken, Sessizce Müzakerelere Başladılar
Yorum

ABD ile AB arasındaki yoğun bir ticaret çatışmasının ilk belirtileri bu ay ortaya çıkmış olabilir. Ancak iki taraf, bazı sorunları çözmek için sessizce konuşmaya başladılar. AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmstrom ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, geçen Perşembe günü bir telefon görüşmesi yaptı.

Bu, görüşmelerden haberdar olan ve hassas doğası gereği isimlendirilmek istemeyen bir Avrupalı yetkili tarafından doğrulandı. Yetkili, “Atılım yok, ama konuşmak güzel. Hala pazarlık edilmiş bir çözüm bulmak istiyoruz,” dedi.

Avrupa Komisyonu ise telefon görüşmesinin Dünya Ticaret Örgütü’ndeki Airbus ve Boeing davalarıyla ilgili konuşulduğunu doğruladı.

Airbus-Boeing Konuları KonuşulduKomisyon sözcüsü bu sabah, “Komiser Malmstrom AB’nin müzakere edilen bir çözüm bulma isteğini yineledi,” ifadelerini kullandı. Telefon görüşmesi, ABD’nin bu ayın başlarında 7,5 milyar dolarlık Avrupa malı üzerindeki tarifeleri açıklamasının ardından iki taraf arasındaki ilk görüşmeyi işaretledi.

ABD, on yıldan uzun bir süre önce Avrupa ülkelerinin Airbus’a haksız sübvansiyonlar verdiğinden şikayet ediyordu. Bu da ABD’deki rakibi Boeing’in zarar görmesine neden oluyordu. DTÖ yakın zamanda Washington’ın lehine karar verdi ve bu da AB mallarına uygulanan gümrük vergilerinin önünü açtı.

AB, ABD’nin Boeing’i yasa dışı olarak sübvanse ettiğini savunarak DTÖ’ye benzer bir şikayette bulunmuştur. Bununla birlikte DTÖ, 2020’nin ilk yarısında olabilecek bu davaya henüz karar vermedi. Bu bağlamda AB, ABD’den tarifeleri tamamen önleyecek bir çözüm bulmak için her iki vakayı da tartışmasını istedi. Fakat ABD ne olursa olsun yeni tarifeler getirmeye devam ediyor.

Geçen haftaki telefon görüşmesi, ABD idaresinin Avrupalı otomobil üreticilerine ekstra tarifeler uygulayıp uygulanmayacağına karar vereceği bir zamanda da gerçekleşti.

ABD Oto Tarifelerine Karar VerecekABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, geçen hafta Financial Times’a yaptığı açıklamada, Avrupa ile yapılacak yeni müzakerelerin önümüzdeki ay bu yeni tarifeleri dayatmaya alternatif olabileceğini söyledi.

Başkan Donald Trump, Avrupa’dan ithal edilen bazı araç ve otomobil parçalarının ABD’ye yönelik ulusal bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu ve dolayısıyla Washington’ın bu ürünlere daha yüksek maliyetler getirmesi gerektiğini savundu.

O sırada Malmstrom, “Otomobil ihracatımızın ulusal güvenlik tehdidi olduğu fikrini tamamen reddediyoruz. AB, otomobilleri de içeren sınırlı bir ticaret anlaşması müzakere etmeye hazırlanıyor, ancak DTÖ yasa dışı yönetilen ticareti müzakere etmeye hazırlanıyor,” ifadelerini kullandı.

ABD ile AB arasındaki ticaret ilişkisi, Trump’ın iktidara gelmesi ve çok taraflı anlaşmaları onaylamamasını dile getirmesi nedeniyle gerildi. Geçen yıl Avrupa’da çelik ve alüminyum tarifeleri açıkladı. AB, birkaç ay sonra 2,8 milyar Euro’luk ABD malına uygulanan vergilerle misilleme yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu