Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wilbur Ross: ABD, AB ile Ticaret Görüşmeyi Zor Buluyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin Avrupa Birliği ile ticaret görüşmeyi zor bulduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Wilbur Ross: ABD, AB ile Ticaret Görüşmeyi Zor Buluyor
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Pazartesi günü CNBC’ye yaptığı açıklamada ABD’nin Avrupa Birliği ile ticaret görüşmeyi zor bulduğunu söyledi. Başkan Donald Trump’ın 2016’da göreve başlamasından bu yana Atlantik’in her iki tarafında da devam eden kaygılar üzerine gelen yorumlar dikkat çekti.

Sonuçta Trump, ABD ile AB arasında planlanan serbest ticaret anlaşması TTIP müzakerelerine son vermiş, Avrupa çelik ve alüminyum ürünlerine gümrük vergisi koymanın yanı sıra Avrupalı otomobil üreticilerine daha fazla vergi getirme konusunda tehditte bulunmuştu.

Gelişmeler üzerime konuşan ABD Ticaret Bakanı da Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşması yapılması hususunda pek iyimser sinyaller vermedi.

ABD, AB ile Ticaret Görüşmeyi Zor BuluyorSeçimlere işaret eden Ross; “Şu an için Avrupa Birliği ile müzakere etmek karmaşık, çünkü parlamento seçimlerini yaptılar, Avrupa topluluğu için yeni bir başkan seçmediler, yeni bir ticaret vekili seçmediler ve dolayısıyla uzun vadede olacak kişi var olmadığı için pazarlık edecek kimse yok” dedi. Neticede Avrupa vatandaşları Mayıs sonunda 2 Temmuz’dan itibaren Avrupa Parlamentosu’nda oturacak yeni milletvekillerine oy vermişti.

Yeni meclis, 28 ülke lideriyle birlikte AB’nin yürütme kolu Avrupa Komisyonu’nun yeni başkanını onaylamaktan sorumlu olacaktı.

Wilbur Ross Avrupa Parlamento SeçimleriYeni Avrupa Komisyonu liderinin göreve 1 Kasım’da başlaması beklenirken, mevcut ekip p zamana kadar ticaret anlaşmalarını müzakere de dahil olmak üzere kurumun günlük faaliyetlerini sürdürmekten sorumlu olacaktı. Ticaret komisyoncusunun kayda değer müzakereler yapmadan önce tüm ülkelerden yetki alması gerektiğine işaret eden Ross, bu yüzden anlamlı bir şeyin muhtemelen sonbaharda gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Örneğin, Ticaretten Sorumlu Avrupa Komiseri olan Cecilia Malmstrom Nisan ayında ABD ile sanayi malları konusunda anlaşmaya varmak için 28 Avrupa ülkesinden yetki almıştı. Ancak, Avrupa Komisyonu daha önce AB buna hazır olmasına rağmen Washington’un resmi görüşmelere başlamak için evet demediğini söylemişti. Ross burada AB ile bir şeyleri çözme şanslarının yüksek olduğuna inandığını belirterek; bunun olmadığı takdirdeyse otomobil tarifelerine atıfta bulunarak Trump’ın diğer yöne gitme konusunda tamamen rahat olacağını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu