Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Araba Tarifelerini Akıllıca Bir Karar Olarak Geciktirebilir

AB'li maliye bakanları, ABD'nin Avrupa otomobillerine getirmeyi planladığı tarifeleri geciktirmesinin akıllıca bir karar olduğunu söyledi.
ABD Araba Tarifelerini Akıllıca Bir Karar Olarak Geciktirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı maliye bakanları, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından AB otomobillerine getireceği tarifeleri geciktirmesine yönelik rahatlamadan bahsettiler. Aynı zamanda bunun sayesinde yeni vergilerin küresel büyümeye ağırlık vereceği konusunda da yarı yaptılar. Trump’ın bu tarifeleri getirmek için Cuma gece yarısına kadar vakti bulunuyor.

Dört farklı kaynak, Trump’ın Avrupa otomobillerine getireceği vergileri 18 Mayıs’ta açıklamak yerine altı ay geciktireceğini söylüyor.

Trump Tarifeleri GeciktirebilirFransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Brüksel’de CNBC’ye konuştu ve “Bu akıllıca bir karar. Bence Fransız hükümetinin her türlü ticari savaşa girmesinin derin mahkumiyeti, küresel büyüme, ABD için büyüme ve bunun üzerinde çok olumsuz etki yaratacağı için herhangi bir yaptırım, tarife ve ticaret savaşından kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum,” dedi.

Avrupa’nın otomobil ithalatına vergi getirmesi, ABD’nin en büyük doğrudan otomobil ihracatçılarından biri olduğu göz önüne alındığı zaman, muhtemelen en fazla Almanya’ya zarar verecek. Bu, ekonomik bir tehdit ve Euro bölgesinin zaten zayıflık belirtileri gösterdiği bir zamanda Avrupalı liderler için ciddi bir endişe kaynağı.

Son üretim ve büyüme verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın bu yılki büyüme tahminlerini azaltmasına neden oldu.

AMB Büyüme Tahminlerini DüşürdüBölgedeki büyüme ve özellikle Almanya, ihracata dayalı ekonomisi nedeniyle dış şoklara karşı oldukça hassas. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz verdiği demeçte, güçlü bir dünya ekonomisi için ticareti artırıp yeni engelleri artırmamanın önemli olduğunu söyledi. Erteleme ile ilgili de çok iyi bir haber olduğunu belirtti.

Trump, ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit eden bir ticaret dengesizliği olduğunu savunarak, 2018’de Avrupa otomobillerine yüzde 20 tarife uygulama tehdidinde bulundu. O zamandan beri, AB tarifelerden kaçınılması için her türlü çabayı gösterdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, geçen yıl ABD’ye gitti ve Trump ile birlikte çalışmaya karar verdi.

Juncker, ABD’den daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz almak ve standartlarını bir araya getirmenin yollarını bulmak için Trump ile çalışacak.

Juncker Trump ile Birlikte ÇalışacakAncak her iki taraf da henüz bir ticaret anlaşmasını görüşmeye başlamadılar. Danimarka Maliye Bakanı Kristien Jensen, “Avrupa ile ABD arasında bir ticaret savaşının olmadığı her gün güzel bir gün. Erteleme süresi uzadıkça, masadan daha fazla çıkmak için çalışabiliriz,” dedi.

Nisan ayının ortasında ABD ile görüşmelere başlamak için ilk adım atıldı. AB Komisyonu tarafından önerilen müzakere yetkilerini onaylamak için oylarını kullanan AB hükümetlerinden destek alınması gerektiği söylenmişti. Fransa ise Trump’ın Paris İklim Anlaşması’nı desteklemediği sürece müzakerelere yanaşmayacağını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu